Návratem Varnsdorfu tak bude společně rozhodovat o rozvoji regionu všech 18 obcí výběžku.

O vstupu bude jednat ve středu 18. září varnsdorfské zastupitelstvo. Pokud budou zastupitelé souhlasit se stanovami a pokud sdružení vstup následně schválí, přidá se k němu Varnsdorf pravděpodobně první den příštího roku. Město přitom před čtyřmi lety sdružení opustilo. „Přišlo nám, že pro Varnsdorf je to nevýhodné, víceméně jsme financovali akce celého svazku a varnsdorfští občané z toho neměli nic. Tak jsme hledali smysluplnější využití finančních prostředků. Šlo hlavně o princip,“ uvedl starosta Stanislav Horáček důvod, proč Varnsdorf tehdy ze sdružení vystoupil.

Členské příspěvky, ze kterých se společné akce financují, byly totiž podle Horáčka dříve výrazně vyšší. Nyní Sdružení pro rozvoj Šluknovska zastřešuje Dobrovolné svazky obcí (DSO) Sever a Tolštejn, jehož členem je i Varnsdorf, a částku 20 tisíc korun ročně tak dávají právě tyto svazky. „V tuto chvíli se připravuje turistická lávka přes silnici na Šébru, která by měla sloužit cykloturistům a v zimě lyžařům. Projekt je zpracovaný a předpokládám, že kraj ji bude budovat příští rok. Dal si podmínku, že sdružení obcí se musí o lávku starat, a my jsme deklarovali, že ten náš příspěvek bude sloužit převážně na udržování a opravy této lávky. Takže to vidím jako velmi smysluplné,“ sdělil Horáček.

Celé Šluknovsko sjednocené

Pokud se Varnsdorf vrátí do Sdružení pro rozvoj Šluknovska, bude to poprvé, kdy ve sdružení bude kompletně všech 18 obcí ze Šluknovského výběžku. Aktivity jsou na jednotlivých svazcích, členství ve sdružení je však pro obce – a především pro ty menší – určitou výhodou.

„Když se scházíme v nějakých intervalech, tak si předáváme zkušenosti, které se objevují. Například jak čerpáme dotace. Obráceně to přináší to, že všichni společně můžeme působit tlakem 55 tisíc občanů osmnácti obcí na centrální orgány v případech, kdy si myslíme, že by bylo dobré zvolit jiné řešení,“ připomněl starosta Krásné Lípy a předseda sdružení Jan Kolář.

Starostové obcí Šluknovska se tak společně účastní například jednání zastupitelstva Ústeckého kraje nebo jednají s vedením Krajské zdravotní.