Druhý ze tří radarů měřících rychlost na Studánce u Varnsdorfu vyletěl ve čtvrtek do vzduchu. Tentokrát osleplo zařízení na hlavní silnici I/9 ve směru od Rumburku na Varnsdorf. Jeho části byly rozmetané v okruhu několika metrů od sloupu, na kterém bylo nainstalováno. Incident vyšetřují kvůli poškozování cizí věci policisté ze Šluknovska.

„K poškození radaru došlo ve čtvrtek, v současné době na případu pracujeme a shromažďujeme podklady,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Ve Varnsdorfu to není první případ likvidace radaru výbušninou. Před necelým měsícem ho někdo zničil ve Studánce ve směru od hlavní silnice do Varnsdorfu. Podle majitele zařízení, kterým je soukromá společnost Water Solar Technology, způsobil škodu 350 tisíc korun. Pokud by se pachatele podařilo dopadnout, hrozí mu několikaletý pobyt za mřížemi.

Odpůrci poškrábali auto

Zlost si ale lidé nevybíjejí jen na radarech, které od loňského jara zaznamenali více než 113 tisíc přestupků. Nedávno jednomu z jejich odpůrců neznámý pachatel poškrábal lak na tři měsíce starém autě Škoda Karoq.

K útoku na vůz došlo krátce poté, co jeho majitel opakovaně kritizoval radary v televizích. „Auto měním každé tři roky a nikdy se mi nic nestalo. Navíc neparkuji přes noc na ulici, ale v garáži. A najednou – náhoda. Možná to má souvislost, možná nemá. V každém případě je to divné,“ řekl majitel poničeného SUV Pavel Vaňáč. Oprava laku jej vyjde na asi 20 tisíc korun.

Boj humorem

Někteří se proti radarům rozhodli bojovat humorem. V polovině tohoto týdne se před vchodem do varnsdorfské radnice objevilo auto, které mělo na oknech nalepené nápisy „Stydím se za svého starostu“ nebo „Držím benzinovou hladovku“. Postupně na parkovišti před městských úřadem přibyla další. V pátek dopoledne zde stála už čtyři takto vyzdobená auta, kolem kterých musí vedení radnice procházet do práce.

„První auto jsem bral jako vtip. Já bych sice volil jinou variantu, ale nyní to už komplikuje život lidem, kteří jdou něco na úřad vyřídit. Kdokoliv může za mnou přijít, problémy se mají řešit v diskuzi,“ řekl varnsdorfský starosta Stanislav Horáček s tím, že lidé za ním mohou přijít každé pondělí.

Budou tématem zastupitelstva

Radary by měly být jedním z hlavních témat jednání zastupitelů ve čtvrtek 28. března. Dva týdny před jednáním avizuje řada lidí na sociálních sítích, že se na zasedání na Střelnici chystá. Ptát se chtějí především na zadání zakázky na měření, které budí u některých pochybnosti. Na přetřes by měla přijít i zákonnost měření. Soukromá firma Water Solar Technology, které radary patří, totiž dostává za každý naměřený přestupek 300 korun. Tedy jakousi formu provize, což je podle ministerstva vnitra a dřívějších rozsudků Nejvyššího správního soudu nezákonné. Města si sice mohou nechat měřit rychlost soukromou firmou, ta ale nesmí mít ekonomický zájem na množství zjištěných přestupků.