Tři zadržení vařiči pervitinu z Krásné Lípy jsou podle informací Děčínského deníku po několika dnech zpátky na svobodě. Po bleskovém středečním zásahu kriminalistů sice skončili v policejní cele, ovšem moc dlouho si tam nepobyli.

Co se stalo? Děčínský okresní soud totiž v sobotu zamítl žádost o uvalení vazby. Vařiči si tak mohli oddechnout 
a klidně se znovu pustit do páchání trestné činnosti, nebo zmizet za hranicemi Česka.  Tři cizinci, podle našich informací Vietnamci, tak strávili za mřížemi pouze necelé tři dny. A to i přesto, že 
v podobných případech hrozí reálné nebezpečí, že se budou obvinění před stíháním skrývat v zahraničí.
Policie je proto z vývoje celé kauzy dost  roztrpčená.

Čtěte také: Další obří varna odhalena, tentokrát v Krásné Lípě…zde

„Bylo to pro všechny velké překvapení, rozhodně jsme to nečekali. Člověk má pak pocit zmaru. Dotáhne případ k zadržení a ti lidé nakonec skončí po pár dnech na svobodě," povzdechl si muž seznámený 
s průběhem vyšetřování.

Informaci o propuštění zadržených se ale během víkendu zatím nepodařilo potvrdit oficiálně.

„Podrobnější informace 
o případném uvalení vazby bude možné poskytnout 
v pondělí," řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Policie přitom od začátku mluvila o závažnosti celého případu.

„Na místě byla zajištěna varna sloužící k výrobě zakázané látky metamfetaminu, takzvanému pervitinu a další předměty sloužící k výrobě psychotropní látky. Mimořádně velké množství chemikálií a všechny zajištěné předměty poputují na znalecká zkoumání," popsala policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Kriminalisté záhy obvinili trojici mužů ve věku 24 až 30 let ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, spáchaného ve spolupachatelství.

„V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v trvání od osmi do dvanácti let," dodala Kofrová.

V případě děčínského okresního soudu se přitom nejedná o první podobně kontroverzní rozhodnutí o uvalení, respektive neuvalení vazby. Před přibližně rokem a půl rozhodoval soud o uvalení vazby na Martina Kaleju. Ten v září 2012 znásilnil mezi Jiříkovem a Šluknovem ženu. Policistům se jej podařilo po několika dnech pátrání dopadnout.  Výběžek si oddechl.

Jenže poté přišel šok: Od děčínského soudu, který rozhodoval o vazbě, odešel jako svobodný muž, což Šluknovsko vyděsilo a naštvalo. Někteří starostové tehdy dokonce protestovali proti tomu, aby se na svobodě pohyboval tak nebezpečný muž.

Kaleja pak sice dorazil 
k soudu, který ho poslal za mříže na pět let, jenže do vězení už nenastoupil a na několik měsíců zmizel. Dopaden byl až letos v březnu v Praze. Teprve tehdy si mohl výběžek oddechnout.
Právě Šluknovský výběžek patří dlouhodobě do hledáčku policie kvůli výrobě a distribuci drog. V roce 2013 se podařilo na Rumbursku odhalit čtyři indoorové pěstírny marihuany a tři varny pervitinu. Od počátku letošního roku jsou to již další dvě velké pěstírny marihuany. Tažení policie proti drogám na Děčínsku tak poslední dobou zažívá jeden úspěch za druhým.

Velký úspěch na poli boje proti drogám si také připsala policie spolu s celníky ve Hřensku, kde zabavila sedm kilogramů pervitinu a tři kila marihuany, vše za více než sedm milionů korun.