Do krabice, do kamen nebo k popelnici. Se svátkem Tří králů začali lidé odstrojovat po dvou týdnech vánoční stromky. Většina měst na Děčínsku počítá s jejich svozem, některá podle potřeby, některá v pravidelných termínech.

V Děčíně začal svoz vánočních stromků již v pondělí. Nestarají se o něj ale technické služby, které mají jinak na starost svoz odpadu v Děčíně, ale jedna z organizací města.

„Středisko městských služeb začalo svážet vánoční stromky. Svoz bude probíhat celý měsíc leden. Stromky odkládejte k nádobám na komunální odpad," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Středisko městských služeb nebude stromky svážet nárazově v předem daných termínech, ale podle potřeby.

„Vánoční stromky svezeme na jedno místo a uděláme 
z nich štěpku. Ta skončí jako hnojivo v městských parcích," dodává Lakomá.

Ve Šluknově naopak žádný organizovaný svoz stromků nechystají. Lidé žijící ve Šluknově ale mají možnost zdarma využít sběrný dvůr, kam mohou stromky vyhodit. Stejně jako v Děčíně, tak i ve Varnsdorfu by lidé měli vysloužilé vánoční stromky dávat k popelnicím.

„Popeláři stromky odvezou v řádných svozových termínech počínaje 6. lednem. Svážet by je měli až do konce ledna," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Přemysl Brzák s tím, že odložené stromky jsou problémem především na sídlištích. V částech města, kde převažují rodinné domky, si s jejich likvidací podle Brzáka poradí sami. Problém se stromky nemusí řešit menší vesnice, kde téměř všichni obyvatelé bydlí v rodinných domech s vlastním kotlem.

„Už nám prolítl komínem," uvedla na Facebooku Děčínského deníku uživatelka Kač Kač.

Originálně s již nepotřebným vánočním stromkem naložila Yveta Kounová. Ta si ze špičky stromku udělala kvedlačku a zbytek spálila v kamnech.

Řada lidí ale problémy se starým stromkem po Vánocích vůbec neřeší.

„Kvůli jarnímu počasí u nás výzdoba skončila v pátek 
a stromeček jsme uklidili do krabice," napsala na facebooku například Hanka Driáková. A podobných ohlasů týkajících se likvidace vánočních stromků bylo více.