První Šenováci se na náměstí začali scházet už půl hodiny před oznámeným začátkem akce, kterou místní radnice svolala narychlo jen necelý den předem. Přesto se jich na prostranství u městského úřadu v pondělí odpoledne sešlo 150 až 200.

A přišli nejen na jitrnice. Ústředním tématem bylo celostátní finále ankety Deníku o nejkrásnější vánoční strom, v němž zastupuje Ústecký kraj právě vrostlý jehličnan z Velkého Šenova.

Vánoční strom. Ilustrační snímek
Podpořte strom z Děčínska ve finále ankety o nejkrásnější vánoční strom Deníku

„Ráno jsme byli druzí, teď jsme už první. Ale nesmíme polevit,“ nadšeně hlásí místní, kteří neustále sledují situaci na mobilních telefonech. I proto, aby mohli co nejčastěji hlasovat. Dát hlas svému stromu mohou totiž každou hodinu. Jedna z obyvatelek Šenova má dokonce na mobilu nastavené každou hodinu upozornění, aby nezapomněla hlasovat.

„Hodně to pomáhá stmelení lidí z města. Rádi bychom, aby nám pomohli i sousedé z okolních obcí, abychom vyhráli i v celostátním kole,“ říká starosta Dušan Víta, který celou akci vymyslel a narychlo z kolegy zorganizoval.

Právě krátký čas byl největším problémem - sehnat tolik jitrnic najednou bylo poměrně složité. Vyhlášený řezník ze Šluknovského výběžku by byl schopen dodat tak velké množství až v úterý. Museli je tak koupit v jednom hypermarketu v Praze, kde byl zrovna shodou okolností jeden z pořadatelů.

Vánoční strom Deníku - v krajském finále zvítězil strom z Velkého Šenova na Děčínsku.
Krajský vítěz je z Děčínska. O celostátní triumf zabojuje strom z Velkého Šenova

Velký Šenov má v celostátním kole dobře našlápnuto, do hlasování se zapojují stovky lidí z tohoto dvoutisícového města ve Šluknovském výběžku.

A když vyhraje Šenov i finále, poteče pivo potokem? „To je přeci jasné, že poteče!“ říká rozhodně se smíchem velkošenovský starosta Dušan Víta.

Mohlo by vás zajímat: Kostel nebo sněhová vločka. V Kamenici se konalo adventní ledosochání

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura