Běžně patří vánočnímu programu Masarykovo náměstí, tam by se ale letos pódium a diváci nevešli. „Město totiž od léta opravuje historickou kašnu a velká část náměstí se tak proměnila v ohrazené staveniště,“ vysvětlil mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Do začátku adventu už zbývají jen necelé tři týdny, přípravy na vánoční svátky jsou tak v plném proudu. Po rozvezení a ozdobení se děčínské vánoční stromy poprvé rozsvítí v neděli 27. listopadu. Program prvního adventního víkendu ale začne již o den dříve. „Pod knihovnou se bude konat Vánoční food market, kde zájemci budou moct ochutnat vánoční street food nebo nakoupit jedlé i jiné dárky,“ uvedl Stínil.

Po celou dobu food marketu budou k vidění i poslechu různá hudební vystoupení. Zahraje například špičkový trumpetista Julius Baroš či Big Band složený z bývalých i současných žáků konzervatoře v Teplicích.

Hlavní hvězdou Hůlka

Hlavní program, na který se každoročně těší tisíce obyvatel Děčína, bude k vidění o den později v neděli 27. listopadu, kdy největší hvězdou odpoledne bude Daniel Hůlka. Město láká i na další kulturní program. „Ten se skládá z loutkového Sváťova dividla, vánoční pohádky od Divadla Krabice Teplice či z vystoupení dvou děčínských pěveckých sborů – Pomněnky a Pěvecký sbor Gymnázia Děčín. Od pěti hodin večer je pak naplánované slavnostní rozsvícení stromku a možná se připojí i andělé,“ přiblížil další účinkují Stínil.

V čase mimo kulturní představení se budou moct lidé podívat na tradiční dřevosochání nebo se účastnit libverdské vánoční dílny a vyrobit si vlastní adventní svícen, případně i jiné vánoční dekorace. Návštěvníky celým programem provede moderátor Tomáš Kettner.

V první adventní neděli rozsvítí vánoční strom také ve druhém největším městě okresu Děčín ve Varnsdorfu. Oproti Děčínu ale nebyli Varnsdorfští nuceni přesunout tradiční akci na netradiční místo, a tak se mohou lidé shromáždit na náměstí E. Beneše. „Program začne v 15 hodin, na náměstí bude možné nakoupit u stánků vánoční zboží, jako je například jmelí. Samotné rozsvěcení vánočního stromu začne slavnostním slovem v 17.40 hodin,“ řekl mluvčí varnsdorfského městského úřadu Tomáš Secký.

Kulturní část odpoledne zahájí v 16.30 hodin Ondřej Fencl a Hromosvod, po kterém vystoupí dětský pěvecký sbor MŠ Zahrádka. Ondřej Fencl vystoupí na pódium i po rozsvícení stromu. V 18 hodin navíc zahrají z věže starokatolického kostela trubači.