Letošek ale komplikuje pandemie covid-19, a tak hygienici připomínají, jak se před nákazou chránit a že je třeba pamatovat na dodržování vládních nařízení. „Vypadá to strašně smutně. Lidé by se neměli příliš navštěvovat a slavit svátky v úzkém rodinném kruhu. Když někam půjdou, nezapomínat na zdraví a opravdu mít u sebe roušku,“ varuje ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Pokud prý půjdou na půlnoční, předpokládá, že i ústecká farnost bude pamatovat na povolené počty přítomných v kostele, rozestupy, roušky. „Vždy se tam nahrnou mladí, které to pak přestane bavit, a zase v půlce odejdou. To letos není možné, předpokládám, že letos budou vpouštět jen farníky,“ zamyslela se.

Jinak prý mají v budově i hygienici vánoční stromky. „Dokonce hned několik malých stromečků, jelikož kolegyně zvládají dekorovat i své okolí,“ zasmála se ředitelka KHS.

Stromek mají na operačním středisku a na základně také ústečtí záchranáři. Podle mluvčího Prokopa Voleníka na Štědrý den obvykle slouží kolegové bez dětí, o svátky na oplátku zase ti, kteří rodiny mají. „Jinak samozřejmě trávíme svátky pracovně. Spousta lidí se na návštěvách věnuje jídlu a pití, potom mají podrážděné žlučníky a slinivky, dochází k úrazům pod vlivem alkoholu,“ poznamenal.

Apeloval na všechny, aby o svátcích nespěchali a jeli opatrně. „Na smrtelné nehody v tento čas nikdy nezapomenete. Ještě horší to bývá o silvestra. Letos jsou zakázané velké veřejné ohňostroje, tak si lidé určitě nakoupí amatérskou. Připomínám, že ta do rukou nepatří dětem,“ varoval Voleník.

Podobně i hasiči, kteří slouží ve dnech vánočních svátků, touží po klidu. „Oproti běžným směnám se v těchto dnech zvolní ve výcviku a sníží se i objem hospodářských úkolů. Ale nevyhneme se pravidelné údržbě techniky a prostředků po zásazích, letos navíc všechno zkomplikovala pandemie,“ vysvětlil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Sváteční večeře pro hasiče

Na stanicích také ozdobí vánoční stromek. Štědrovečerní večeři si donese většinou každý hasič vlastní, na některých stanicích si ji prý mohou udělat společně. „Alkohol je samozřejmě tabu, stejně jako při oslavách nového roku. Toleruje se symbolický přípitek dětským šampaňským. Většina hasičů si oslavu vánoc posune, tak aby je oslavila společně s nejbližšími, aby děti nebyly o přítomnost otců záchranářů ochuzené,“ poznamenal Marvan.

Pro energetiky jsou Vánoce běžnými pracovními dny. Týká se to i silvestra a Nového roku. Jen během Štědrého dne bude v celé republice mimo své rodiny téměř 1,2 tisíce zaměstnanců Skupiny ČEZ. Na severu Čech to budou hlavně směnaři z nepřetržitých provozů elektráren Prunéřov, Tušimice, Ledvice, Počerady, paroplynového cyklu v Počeradech, Teplárny Trmice, malé vodní elektrárny Želina, vodní elektrárny Střekov a dále dispečeři i montéři z ČEZ Distribuce.

Například provoz v Elektrárně Ledvice budou v období vánočních svátků zajišťovat v nepřetržitém cyklu všechny čtyři směny. „Přičemž průměrně bude na každé 22 kmenových zaměstnanců ČEZ a 21 zaměstnanců z dceřiných společností. Všichni budou nejen dodávat elektřinu do přenosové či distribuční elektrické sítě, ale i zajišťovat spolehlivé dodávky tepla do přilehlých měst Teplice, Bílina a Ledvice,“ popsal vedoucí odboru řízení provozu Ondřej Moucha z Elektrárny Ledvice.

Dodávky tepla budou přes vánoční svátky i na silvestra zajišťovat čtyři desítky zaměstnanců střídající se v nepřetržitém provozu Teplárny Trmice, a to včetně podnikových hasičů. Ani vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem nezůstane během Vánoc a na přelomu roku bez obsluhy. „Zde se slouží dvanáctihodinové směny a každý den se zde tak střídají dva pracovníci obsluhy. Jednoho strojníka neblokových zařízení a zároveň jezného bude mít na každé dvanáctihodinové směně i malá vodní elektrárně Želina u Kadaně,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Ota Schnepp.

Policisté také musí vykonávat službu nepřetržitě. „Duch Vánoc se na Štědrý den projeví maximálně ve výzdobě nebo že si společně s kolegy dají přineseného kapra s bramborovým salátem. V rámci výkonu služby je tento den jako každý druhý. Slouží policisté z řad pořádkové policie, dopravní policie, ale i Služby kriminální policie a vyšetřování," dodala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.