„Letos jsme to udělali trochu jinak než loni, byla generální zkouška,” říká ředitel Pavel Bártík, když nás provádí po boletické budově. Je vánočně vyzdobená - i to mají na svědomí děti, stejně jako připravené řízky na slavnostní večeři, přesto na nás budova působí trochu depresivně. Většina dveří je totiž zamčena a v oddělení, kde sídlí děti s extrémní poruchou chování, jsou mříže. Nyní je tu devět chlapců; i oni jdou na večírek spolu s ostatními dětmi.

„Je to výjimka, jinak se nesmí promíchávat,” upozorňuje nás ředitel, zatímco se do boletické budovy sjíždí děti z okolních pracovišť ústavu. Výchovný ústav, dětský domov se školou, středisko výchovné péče, základní škola, střední škola a jídelna - jak zní správně celý dlouhý název - má totiž hned několik sídel, to nejvzdálenější v Kamenickém Šenově. Další pobočky jsou na několika místech Děčína. A pozor, na večírek přijíždí i hosté, a to dívky z ústavu v Kostomlatech pod Milešovkou.

Boletický ústav má v současné době ve stavu devadesát chlapců, z toho jich je čtrnáct na útěku. Jak nás ale ubezpečuje ředitel, není to nijak vysoké číslo, většinou je na útěku kolem dvaceti pěti dětí.

„Jeden je zřejmě v Anglii, má tam většinu rodiny,” dodává ředitel.

Vánoční besídka začíná v 16 hodin. Vlastně měla začít, kvůli počasí má trochu zpoždění, autobus s dětmi nabral manko, nic se ale neděje, není kam spěchat. I když… Po besídce čeká na kluky slavnostní večeře, hromada připravených řízků je impozantní. A dojde i na dárky.
Na Vánoce by většina dětí měla odjet domů, jenže jisté to nikdy není, řada rodičů jim slíbí, že si je na svátky vezmou a na poslední chvíli pak couvnou.

Teď mají ale jiné myšlenky - besídka s menším zpožděním konečně začíná.

„Nikomu se neposmívejte,” říká moderátor. „Není jednoduché postavit se sem před vás na pódium!”

Začíná se vesele, nastupují Tři králové a zní známá písnička My tři králové jdeme k vám. Poté mají svůj výstup chlapci z nejpřísněji střeženého oddělení ústavu, chlapci s extrémními poruchami chování. Je trochu zvláštní pocit vidět je - a slyšet - jak zpívají známé koledy, jak recitují…
Viděli jste někdy Šmouly zdobit vánoční stromek? V boletickém ústavu to byla jedna ze scének. A následovaly další: koledy, básničky či scénka, jak vypadá zrychlený den v ústavu.