Do nejužšího vedení strany se poprvé dostala na sjezdu v březnu 2005, kdy byla zvolena místopředsedkyní ČSSD se zodpovědností za spolupráci s organizacemi blízkými ČSSD. Funkci obhájila i o dva roky později. Kromě toho je místopředsedkyní ústecké krajské organizace a předsedkyní Okresního výboru sociálních demokratů v Chomutově. Po komunálních volbách na podzim 2006 byla zvolena druhou náměstkyní chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS). Vaňhová má dva syny.

Kauzy spojené s Janou Vaňhovou:

– přítelem Vaňhové je kontroverzní člen ČSSD Roman Houska, který je obviněn z napadení veřejného činitele (měl přejet strážníkovi nohu). Na sjezdu sociální demokracie se také popral s Jaroslavem Foldynou.
– Vaňhová za klub ČSSD navrhla odvolat Přemysla Rabase z funkce ředitele zooparku. Přesto se celá kauza potom zvrhla do boje Rabas versus ODS. Spekuluje se, že to byla cílená hra ČSSD.
– Časopis Týden přinesl v roce 2005 informaci o tom, že čerstvá místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová půjčila svému partnerovi Romanu Houskovi 2,5 milionu korun, on jako protislužbu zastavil Vaňhové část svého domu. Týden odkazuje na zástavní smlouvu ze 14. května 2003, která leží na Katastrálním úřadě v Chomutově.
Dvou a půl milionové „help me“ mělo proběhnout v roce 2003. Kde ale bývalá učitelka z Klášterce nad Ohří vzala 2,5 milionu korun?
Jako učitelka si mohla vydělat maximálně 8,5 tisíce měsíčně a jako asistentka poslance Krákory mohla mít něco kolem 25 tisíc kourun za měsíc.
Místopředsedkyně ČSSD na otázky Týdne nereagovala, Jediné vyjádření, které se časopisu podařilo získat, byl telefonát právě Romana Housky, který reportérům vzkázal, aby neotravovali a „vypadli z Chomutova, že vše proběhlo podle zákona.“