Přítrž vandalům, kteří ročně napáchají na dětských hřištích v Děčíně škody za desítky tisíc korun, by měla učinit hlídací agentura. Radnice přiznává, že úspěch zatím nepřinesly ani výzvy rodičům, kteří na hřištích dohlížejí na své děti, aby neprodleně případy vandalství hlásili strážníkům nebo policistům.

„Zřejmě to bude tím, že se maminky bojí někoho zavolat, protože pak by měly s výrostky, kteří občas na hřištích řádí, peklo,“ míní Iveta Laskovičová z Děčína.

Na hřiště se svým tříletým Járou chodí k Labi.

„Zatím jsem se nesetkala s žádným vandalem, ale kdyby to tu někdo v mé přítomnosti ničil, neváhala bych strážníky volat,“ tvrdila.

Ve dne i v noci

Bezpečnostní agentura nebude dohlížet na hřiště jen ve dne, ale kontrolovat je bude i v noci. Podle Markéty Lakomé z kanceláře děčínského primátora bude dohlížet zejména na dodržování provozního řádu hřišť.

„Pracovníci agentury pravidelně každý den zkontrolují stav hřišť. Pořizují fotodokumentaci a zaznamenávají, v jakém stavu jsou jednotlivé prolézačky, houpačky i další atrakce,“ dodala Lakomá. Na hřiště dohlíží i strážníci.

Žádné železné zeměkoule, na kterých jsme si jako malé děti trhaly v lepším případě kalhoty, v horším kůži, v Děčíně na dětských hřištích nenajdete. Město splnilo evropské normy a dětská hřiště postavilo, případně zrekonstruovalo podle nich.

„Hřiště jsou fakt pěkná a moderní. Přesně po takových jsem v našem městě toužila, protože jsem je viděla už před lety v Rakousku třeba u dálnice,“ dodala Iveta Laskovičová.

Dají víc než milion

„Letos opět investujeme do hřišť, a to skoro milion sedm set tisíc korun, část půjde do nových atrakcí, část využijeme k opravám škod, které na hřištích dělají vandalové,“ řekla mluvčí děčínské radnice Romana Silvarová.

Letos mnohá dětská hřiště čekají například úpravy povrchů, v plánu je i výměna písku některých pískovišť.

V Děčíně je šestnáct dětských hřišť. Čtyři z nich jsou nová, radnice je postavila loni. Na příští rok chystá výstavbu dalšího hřiště ve čtvrti Boletice.

Lanová pyramida

Město Rumburk má v současné době ve vlastnictví celkem deset veřejných dětských hřišť a sportovišť, jejichž kvalita v naprosté většině odpovídá evropské normě. Nejnovější, a tudíž nejmodernější je hřiště v ulici Polní na sídlišti Podhájí.

„Tady jsme nechali vystavět i lanovou pyramidu. Hřiště jsme zprovoznili loni a stálo nás více než milion korun,“ uvedla mluvčí radnice Dagmar Žáková.

Ve městě jsou i dvě soukromá dětská hřiště a jedno je vybudované i u Domu dětí a mládeže. Další je u každé školy a školky, tedy u příspěvkových organizací města.

„Máme v plánu výstavbu dalších dvou hřišť. Práce jsou ve fázi projektu, jedno postavíme ještě letos, a to u Domu kultury Střelnice. V návrhu rozpočtu je na něj vyčleněno 1,2 milionu korun. Výstavba druhého, u ZŠ V. Kováře v Horním Jindřichově, se chystá v příštím roce,“ upřesnila Žáková.

S vandaly v Rumburku kupodivu problémy nemají, spíš jen s bordeláři.

„Denně jsou dětská hřiště plná odpadků, papírů, plastových lahví, denně je musíme nechat uklízet,“ poznamenala rumburská mluvčí Dagmar Žáková.

ČEZ staví hřiště

S vandaly se potýká i na svých oranžových hřištích Nadace ČEZ. „Sice nám až tolik nerozbíjejí herní prvky, ale velice často musíme měnit cedule postříkané sprejem,“ řekla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Za přispění nadace vznikla dvě hřiště v Děčíně, další v Chřibské, v Krásné Lípě i Františkově nad Ploučnicí. Dostalo se i na Jiřetín pod Jedlovou a Kámen.