Dvě noci, dva nájezdy opilých vandalů. Varnsdorfské prostranství u Věžičky zažilo perný víkend, kdy se na opraveném místě vyřádili ničitelé. Po obě noci se cílem jejich dokazování si síly staly ozdobné sloupky oddělující silnici od chodníku. V obou případech ale neunikli, městská policie je díky kamerovému systému chytila přímo při činu.

První sloupky padly vandalovou rukou v sobotu 21. srpna ráno, kdy zavíral bar v sousední Otáhalově ulici. Právě z něj muž, který se do ozdoby prostranství pustil, vyšel. V tu chvíli neunikl pozornosti obsluhy městského kamerového systému. Ihned poté, co začal ničit sloupky, na místo vyjela hlídka strážníků.

„Po příjezdu na místo se muž hlídce přiznal, svého činu litoval a omlouval jej opilostí. Poškozený majetek byl nahlášen Technickým službám města Varnsdorf, které zajistí úklid a následnou opravu sloupků,“ popsal ředitel městské policie Jiří Sucharda. Škodu, jejíž výše zatím nebyla stanovena, bude město po pachateli vymáhat v rámci přestupkového řízení. Pokud by překročila deset tisíc korun, jednalo by se už o trestný čin.

Klidnou noc u Věžičky nezažila městská policie ani v noci ze soboty na neděli. Během ní si ještě stojící sloupky vybral jako cíl svého řádění další muž, tentokrát mladík z Varnsdorfu. Ale ani on se ze svého siláckého kousku dlouho neradoval, i jeho ještě při činu dopadla městská policie. Opět zásluhou kamerového systému, který jeho řádění zachytil.

„Kamerový systém a zásah strážníků zafungoval tak, jak má. Vandala jsme chytili při činu a zamezili dalšímu řádění. Vzhledem k problémům spojeným s provozem baru bude město jednat s nájemcem o provozní době a nevhodném chování návštěvníků, kteří po odchodu z baru často poškozují městský mobiliář,“ doplnil Sucharda.

Náměstíčko u Věžičky se před lety stalo jakýmsi druhým živým středem Varnsdorfu. Město se snaží o jeho další vývoj či rozvoj a i ostatní vlastníci přilehlých nemovitostí se snaží, aby se tento prostor stále zlepšoval, opravují zbývající stavby, otevírají nové obchody, na náměstíčku je i veřejný klavír. „Bohužel pak jsou zde ti, kteří nám opakovaně vytrhávají nově vysazené květiny, rozkopávají vysazené vřesy, poškozují pítko, dělají zde nepořádek, až po ty, kteří opakovaně pítko vyvrátili a nyní vytrhali ozdobné sloupky,“ uzavřel Jiří Sucharda, který je zároveň varnsdorfským místostarostou.