Na řadu majitelů aut v Lužické ulici a okolí nečekalo v sobotu příjemné probuzení. Během noci totiž někdo jejich auto poničil.

„Máme nahlášeno sedm poškozených aut. Případ vyšetřujeme jako poškozování cizí věci a krádež, protože z některých aut se ztratilo i několik drobností," uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová s tím, že policie po neznámých vandalech pátrá. Pátrání ale může ztížit to, že v této lokalitě není kamerový systém. Vandalové si zřejmě auta vybírali náhodně, jak šli nocí městem. Většinou vytloukli okýnka, někdy poškrábali lak.

„V sobotu v sedm hodin ráno mne probudila policie, že mám poničené auto. Když jsem k autu přišel, zjistil jsem, že mám vymlácené okno ve dveřích a poškrábaný lak. Jen na mém autě je škoda jedenáct a půl tisíce," říká majitel jednoho z poničených aut.

Pro něj je útok vandalů o to horší, že auto potřebuje prakticky denně. Celková škoda na všech poničených autech se ale vyšplhala mnohem výše.

„Celková škoda je předběžně stanovena na 45 tisíc korun, za dalších 350 korun pachatelé ukradli věci," doplnila Alena Bartošová. Jen o několik dnů dříve měli vandalové ukopat zrcátka 
u aut nedaleko místa sobotního řádění – pod školou na Kamenické ulici.

Na Děčínsku to letos není první případ, kdy vandalové poničili několik aut v jedné lokalitě.

Vandalové řádili v polovině června na dvou místech – v Děčíně u pivovaru 
a v Benešově nad Ploučnicí.

Větší škodu napáchal vandal, který si vybíjel svůj vztek na autech v Benešově nad Ploučnicí u vstupu na fotbalové hřiště. Zde padlo za oběť řádění vandala šest aut.

„Rozbitá okna byla zjištěna u vozů značky Škoda, Renault i Ford," uvedla tehdy mluvčí policie Petra Trypesová. Škoda se v tomto případě vyšplhala na více než čtyřicet tisíc korun.

Kromě Benešova řádil vandal také v Děčíně, a to na parkovišti Centra Pivovar u místního kasína. Útok na auta se udál kolem druhé hodiny v noci, škoda přesáhla dvacet tisíc korun.

„Někdo rozmlátil čtyři auta, dvě z nich patřila našim zaměstnancům," popsal jeden ze zaměstnanců kasína. Podle něj zřejmě nešlo 
o nikoho, kdo tu hrál v sobotu pokerový turnaj a chtěl by se třeba pomstít.

U některých aut rozbil vandal jen jedno sklo, u jednoho pak obě skla. V jednom případě ulomil také zpětné zrcátko.

Před dvěma lety dokonce museli děčínští strážníci na jednoho takového vandala vytáhnout zbraň.

Tehdy totiž v Žerotínově ulici na Starém Městě mladík mlátil pěstmi do aut. Když na místo dorazila hlídka městské policie a snažila se jej uklidnit, začal strážníkům vyhrožovat, že je podřízne. Přes ruku měl navíc mikinu, takže nebylo vidět, zda pod ní neskrývá nějakou zbraň. Jeden ze strážníků proto tasil pistoli.