Rušení nočního klidu nebo vandalismus na zaparkovaných autech. I tak vypadají děčínské Podmokly o víkendových nocích.

Podle místních lidí byla kritická situace v centru města především v létě, kdy byla situace v místech, kde jsou restaurace a vyšší pohyb obyvatel, nejhorší. Což potvrzují jak policejní statistiky, tak i ankety mezi samotnými lidmi. Ti se shodují, že se v centru města cítí méně bezpečně, než třeba v některých odlehlých částech.

Samé špatné zkušenosti

Řada lidí má poslední dobou s děčínskými Podmokly jen špatné zkušenosti. „Před pár měsíci mi někdo přes noc vyryl do kapoty auta obří kosočtverec. Venčit večer psa chodíme raději vždycky ve dvou," popisuje třeba čtyřicetiletá Vlasta, která žije v ulici Palackého. Své příjmení si nepřála zveřejnit, stejně jako osmadvacetiletý Miroslav.  I on má s centrem Děčína negativní zkušenost.

„Během páteční noci  mi někdo vyryl do boku auta rýhu něčím ostrým. Parkoval jsem nedaleko kina Sněžník," přidává špatnou zkušenost.

Hlásit potíže, 
nebo ne?

Oba se přitom shodně rozhodli, že policii nic hlásit nebudou.

„Podávala jsem již několikrát trestní oznámení na neznámého pachatele a už to považuji za ztrátu času," říká skepticky Vlasta. Miroslav má stejný názor.

S takovým postupem ale nesouhlasí městská policie.

„Každé protiprávní jednání má vždy smysl hlásit," nesouhlasí s jejich míněním ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

„I když se zdá, že dopadení pachatele je nepravděpodobné, může k němu dojít třeba v souvislosti s jiným trestným činem nebo dokonce náhodou, a pak bude jasné, z čeho všeho se dotyčný může ještě zodpovídat. Samozřejmě že při pátrání po pachateli, například vandalství, lze využít kamerový systém, což se v hojné míře také děje. Jak strážníci, tak i Policie České republiky díky kamerám odhalili řadu pachatelů," dodává Horák.

Právě kamerový systém je to, na co strážníci při hlídání pořádku hodně spoléhají. Podmokly jsou totiž kamerami pokryty velice dobře. Kamery zabírají téměř 80 procent prostranství, která jsou nejvíce bezpečnostně disponována.

Jedná se především o ulici Prokopa Holého, Plzeňskou a prostranství před bývalým hotelem Grand.

Zlepšení 
na podzim?

Podle Marcela Horáka platí přímá úměra – čím více podniků a restaurací, tím více problémů. Místní proto doufají, že s nástupem podzimu se situace v centru města zklidní. Chladnější počasí by mělo přinést zrušení letních zahrádek restaurací. V centru města je ale i tak dost podniků, které jsou otevřeny celý rok.

Jakou máte zkušenost s centrem Děčína vy? Napište nám to na email decinsky@denik.cz nebo na náš Facebook.

Autor: Iva Zítková