A také letos se svému soupeři postaví Válečníci na děčínském zimním stadionu. Padne znovu návštěvnický ligový rekord, který od loňska drží právě Děčín?

Loňské finále bylo vůbec první v sedmdesátileté historii děčínského basketbalu. Pro fanoušky to byl svátek korunovaný jedním finálovým zápasem právě na děčínském zimáku.

„Po loňském úspěchu to chceme zopakovat. Dokud jsme ale nepostoupili, tak jsme to nechtěli řešit. Ale v hlavách jsme to určitě měli," řekl v pondělí Děčínskému deníku manažer basketbalového klubu Lukáš Houser.

Loni v květnu padl při finálovém zápase na děčínském zimním stadionu návštěvnický rekord české basketbalové ligy. Do ochozů zimáku si našlo cestu 
4 850 fanoušků, kteří tu dokázali vytvořit parádní atmosféru. Rekord letos může padnout, rezerva je.

„Kapacita zimního stadionu je 5 100 míst, z toho přibližně 4 950 k sezení," říká manažer hokejového klubu Jan Havlíček a dodává: „Je to obrovský úspěch, podle mne by si to žádný fanoušek sportu v Děčíně a okolí neměl nechat ujít."

Právě kapacita byla rozhodující při úvahách nad přesunem na zimák již loni. Do haly v Maroldově ulici, kde Válečníci hrají, se totiž vejde 1 200 diváků – zájem o lístky bývá pravidelně v play-off vyšší.

Jasno o finálovém soupeři Děčína by mohlo být již v úterý večer. To se spolu utkají obhájci titulu z Nymburka a Pardubic. V případě pravděpodobného postupu Nymburku do finále se bude hrát první zápas ve středu 18. května v Nymburku, 
v Děčíně je pak oficiální termín pro druhý zápas v sobotu 21. května. Děčínský basketbalový klub má ale předjednaný jeho přesun na pátek.

„V sobotu jsou v Děčíně městské slavnosti. Navíc se v sobotu bude hrát i semifinále hokejového mistrovství světa. A v případě postupu našich hokejistů by to bylo komplikovanější," vysvětluje důvod úvah o přesunu termínu utkání na pátek Lukáš Houser. Utkání by mělo začínat v 18 hodin, aby na něj rodiče mohli vzít také svoje děti.

Také letos chce děčínský basketbalový klub vytvořit na zimním stadionu bílé peklo. Vyzývá proto své fanoušky, aby přišli v bílé, případně v modré. To je totiž druhá barva, kterou letos Válečníci v play-off na fanouškovských tričkách využívají.

Na finále před několika tisíci fanoušků se těší jak hráči, tak i trenér Válečníků Pavel Budínský.

„Já osobně se těším. Doufám, že bude plno. V minulém roce jsme nevěděli, do čeho jdeme. Byla to taková neznámá, šlo o spontánní rozhodnutí. Lukáš Houser už mi po nedělním utkání říkal, že lidi mají o zimák zájem. Pro všechny to bude odměna za celou sezónu. Věřím, že bude více lidí. Bylo to unikátní a je radost takové věci zopakovat," těší se na další výzvu kormidelník Válečníků, kteří si letos již jedno finále zahráli. 
V boji o Český pohár ale podlehli Pardubicím.

Zda bude moci trenér počítat ve finále i s kapitánem a velkým hecířem Jakubem Houškou, zatím není jasné. Ten si totiž doléčuje zranění v obličeji.

„Vypadá to, že je to snad na dobré cestě. Ve středu mě čeká vyndavání stehů 
a potom se ukáže. Beru ještě antibiotika. Ještě jsem oteklý, tak musím počkat, co to bude dělat. Ale prý to zatím vypadá nejlépe, co kdy vypadalo, tak musím zaklepat," uvedl Jakub Houška pro Děčínský deník.