Sloučení škol tří středních škol ve Varnsdorfu ohrožuje další vzdělávání. Tvrdí to alespoň Zdeňka Vaisová, obyvatelka Varnsdorfu a současně zástupkyně ředitele na Vyšší odborné škole a průmyslové škole Varnsdorf. O studium by podle ní mohly přijít tři stovky žáků, kteří chodí v dálkovém i denním studiu na vyšší odbornou školu.

Platí akreditace?

„Podle zákona je akreditace vzdělávacího programu nepřevoditelná a nepřechází na právní nástupce,“ Vajsová.

To však popírá ministerstvo školství. Pokud zůstane zachované místo poskytovaných služeb, není třeba o novou akreditaci žádat,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Martina Böhmová.

Za sloučením tři škol do jednoho obrovského celku pro dva a půl tisíce žáků Vajsová vidí aktivity krajského radního pro školství Petra Jakubce. Ten je totiž uvolněným ředitelem varnsdorfské školy řemesel a služeb. Právě ona se stala páteřní školou. Řediteluje jí Petr Kotulič, zatím pověřený za Jakubce. „Dle mého názoru až Petr Jakubec skončí ve funkci krajského radního, vrátí se do školy jako ředitel,“ řekla Vajsová.

Zrušte usnesení

Vajsová proto bude žádat krajské zastupitele o zrušení usnesení o sloučení škol. Aby zastupitelé o její žádosti jednali, musí Vajsová sehnat tisícovku podpisů v celém Ústeckém kraji. Zatím jich má asi osm set. „Pak žádost předám krajskému úřadu a zastupitelé by se jí podle zákona měli do devadesáti dní zabývat,“ dodala Vajsová.

Od 1. září by měl kolos začít fungovat
K letošnímu 1. září by se měly sloučit školy Střední průmyslová škola technická, Škola řemesel a služeb a cestovního ruchu a Vyšší odborná a střední průmyslová škola.
V prosinci proti tomu přímo při jednání krajských zastupitelů protestovali varnsdorfští studenti a kantoři. Svůj nesouhlas podpořili peticí s téměř pěti tisíci podpisy.

Ve své žádosti o revokaci usnesení volá i po odvolání Jakubce buď z krajské rady nebo z funkce ředitele školy. „Je evidentní, že Petr Jakubec zneužívá svého postavení krajského radního k opatření nezákonných a neoprávněných výhod pro svoji osobu. Jedná ve zjevném střetu zájmu a musí být z jedné z těchto funkcí odvolán,“ tvrdí Vajsová.

To není pravda

To Petr Jakubec ale odmítá. „Dnes a denně jednáme o sloučení škol v celém kraji, je to v souladu s politikou a usneseními Ústeckého kraje,“ tvrdil Jakubec.

Na dotaz, proč kraj nevyhlásil výběrové řízení na ředitele obří školy ve Varnsdorfu odpověděl, že je standardní, aby se ředitelem stal ten, který vedl největší školu. A tou je právě jeho škola, nyní vedená Kotuličem.

„Ani jednou kraj při slučování škol nevypisoval výběrové řízení,“ tvrdil Jakubec. Nevyloučil však, že pokud škola nebude fungovat tak, jak by měla, kraj výběrové řízení vypíše.

O sloučení tří škol ve Varnsdorfu rozhodli krajští zastupitelé loni v prosinci, a to i přesto, že se proti němu zvedla vlna nevole z řad studentů, kantorů i odborníků.

Petice a protest

Kantoři a studenti tehdy sepsali proti sloučení petici, kterou podepsaly více než čtyři stovky lidí. Petici předali na kraj, ale nebyla jim nic platná.

Odpůrci slučování také podali na Ústecký kraj žalobu ke správnímu soudu.

„Navíc do dnešního dne není zpracovaná žádná koncepce, jak a kam se škola bude ubírat a jak vůbec bude tento kolos fungovat,“ dodala Vajsová.

Ve Varnsdorfu došlo ke sloučeni tří škol, a to Střední průmyslové školy technické, Střední školy řemesel a služeb a Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy. Pod jednou školní střechou se tak sejdou středoškoláci s učni a studenty vyšší odborné školy. Bude jich na dva a půl tisíce.