Část hlavních protipovodňových staveb v Ústeckém kraji už vyrostla, další jsou nyní ve fázi příprav. Významná část je hotová v Ústí nad Labem, pracuje se i v Křešicích na Litoměřicku, které byly povodněmi v uplynulých letech velmi zasaženy. Vyplývá to z informací z povodí řek a z radnic.

Ochrana obcí a měst podél Labe od Štětí na Litoměřicku až po Děčín a v blízkosti Ohře před dvacetiletou až stoletou vodou bude stát zhruba miliardu korun.

Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem je hotová téměř kilometr dlouhá protipovodňová stěna na pravém břehu Labe.

Domy na nábřeží čtvrti Střekov chrání proti dvacetileté vodě, proti povodním, jaké byly v roce 2002, je ale neochrání. Vyšší stěna by byla velmi drahá. Val a betonová stěna stály zhruba 95 milionů korun a platilo je Povodí Labe, mobilní kovovou stěnu za téměř 25 milionů korun zaplatilo město.

V Ústí nad Labem se jako součást rekonstrukce silnice buduje i protipovodňová vana na levém břehu. Má chránit hlavně silnici proti zaplavování při menších podvodních, ochranu poskytne do pětileté vody.

Děčín

Připravený je projekt na ochranu Děčína, část stěn se z peněz města už buduje v plaveckém areálu. Ochrana Děčína kombinací pevných a mobilních stěn má stát kolem 328 milionů korun, většinu peněz poskytne stát. Stavba má začít v příštím roce.

Občanským iniciativám na projektu vadí hlavně pevná zeď, která povede po Mariánské louce na pravém břehu Labe. Odpůrci tvrdí, že zničí cenné archeologické území prohlášené za památku a naruší ráz parku na Mariánské louce.

Zeď by měla chránit objekty před velkou vodou nejen z Labe, ale i Ploučnice. Odpůrci tvrdí, že ochrání jen podnikatelské subjekty.

Litoměřice

V Litoměřicích je podle starosty Ladislava Chlupáče hotová stěna u Želetic. Za protipovodňovou stavbu lze považovat i nový litoměřický most otevřený koncem loňského roku.

Příjezdové komunikace k němu částečně chrání před povodněmi areál lovosické Lovochemie. Spolu s mostem byly vyprojektované tak, aby po nich automobily mohly jezdit i během stoleté velké vody. Povodně v roce 2002 totiž zablokovaly mosty přes Labe, s obtížemi zůstal průjezdný jen most v Roudnici nad Labem.

Povodí Ohře pracuje na projektu ochrany Terezína, který musel být v roce 2002 evakuován. Mluvčí povodí Jan Svejkovský uvedl, že je hotový projekt pro územní řízení, v červnu chce povodí vybrat projektanty, kteří připraví dokumentaci pro stavební povolení. Práce na ochraně města začnou nejdříve v roce 2012, trvat mají přes dva roky.