Na problémy s nedostatkem policistů si dlouhodobě stěžují na Šluknovsku. V tomto velmi odlehlém regionu dochází k extrémním situacím, kdy jsou poměrně velké oblasti bez policejní hlídky. „Včera jsem potřeboval naše policisty tady, ale ti v tu dobu vypomáhali na společné hlídce ve Varnsdorfu,“ popisuje nejčerstvější zkušenost starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář.

Krásnolipští policisté přitom mají na starosti rozsáhlé území od Jetřichovic až po Vlčí Horu nebo Rybniště. Na Šluknovsko si nedávno pozvali policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten jim ale zlepšení situace ani změny k němu vedoucí nepředstavil.

Policie, úsekové měření rychlosti, radar. Ilustrační foto
V Ústeckém kraji chybí téměř 600 policistů, starostové chtějí systémové změny

Právě Děčínsko je na tom z pohledu nedostatku policistů společně s Chomutovskem a Teplickem nejhůře. Oproti tabulkovým stavům je zde až o čtvrtinu méně policistů. Dohromady chybí v Ústeckém kraji podle policie 541 lidí. Jedním z největších problémů plynoucích z nedostatku policistů jsou podle zkušeností z regionů drogy. Ať jejich výroba, nebo užívání na veřejných prostranstvích. S tím se setkávají prakticky všechna větší města v Ústeckém kraji. Výjimkou není ani nabízení drog v nejbližším okolí škol. I to souvisí s podstavy, protože policie nestíhá.

„Naše městská policie posbírala za pět měsíců tolik stříkaček jako loni za celý rok. My už policii dodáváme i jména a místa, kde distribuce probíhá. Ale neustále jsme ubezpečováni, že vyšetřování probíhá,“ popisuje svou zkušenost starosta Klášterce nad Ohří na Chomutovsku Štefan Drozd.

Policie vše nevyřeší

Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete policie dělá vše pro to, aby se situace změnila. Ale zároveň přiznává, že policie vše nevyřeší. Podle informací Deníku mají například takzvané Toxi týmy v každém okrese jen několik členů. Policie se snaží posilovat nejpostiženější místa lidmi z jiných regionů, kde situace není tak špatná. To ale z dlouhodobého pohledu problém neřeší.

Policejní prezident Martin Vondrášek.
Po prezidentu Pavlovi dorazí policejní prezident, ve Šluknově bude řešit podstav

Například na Děčínsko, kde chybí přibližně stovka policistů, poslala několik lidí. Po starostech se chce nyní do věci opět vložit i hejtmanství. Podle hejtmana Jana Schillera hraje roli v nedostatku policistů i jejich ohodnocení. Ačkoliv Ústecký kraj patří k nejvíce zasaženým z pohledu policejního vykrytí, náborové příspěvky k nejvyšším nepatří. Nově nastupující policista dostane jako motivační bonus jen 110 tisíc korun, ačkoliv v jiných krajích, kde není situace tak vážná, dostávají maximum, tedy 150 tisíc.

„Chceme vyvolat jednání s ministrem vnitra, případně s premiérem. Nikdo se našimi problémy totiž nezabývá. Policisté navíc od nás utíkají do regionů, kde není služba tak náročná, například do středních Čech,“ upozorňuje hejtman Schiller.