Vyšetření je buď zdarma, nebo za symbolickou částku. „Máme objednáno přes 80 lidí. Většina z nich přijde, ale někdo zavolá, že je nachlazen, tak se mu snažíme najít jiný termín. Při akutní nemoci nemá smysl toto vyšetření absolvovat, výsledky by byly zkreslené,“ řekla Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou.

Přibližně 300 tisíc lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a 200 tisíc lidí s astmatem o své nemoci neví nebo její příznaky ignoruje. Včasné stanovení diagnózy, zahájení léčby a změna životních návyků jsou přitom pro oddálení fatálních následků plicních chorob klíčové. Lékárníci se proto rozhodli nabídnout zájemcům možnost zjistit, v jaké kondici jsou jejich plíce.

Při vážné dopravní nehodě ve Varnsdorfu zemřel řidič.
Při vážné dopravní nehodě ve Varnsdorfu zemřel řidič

„Samotné měření trvá přibližně 10 minut, nebolí a je velmi jednoduché. Proškolený lékárník se zájemcem vyplní krátký dotazník zeptá se například na subjektivně vnímanou dušnost či nedávné nachlazení a kašel,“ popsala Štěpková.

Odborník pak do měřicího přístroje zadá tělesné rozměry, pohlaví a věk. Následně zájemce do přístroje zhluboka dýchne. „Hned poté jsme schopni vyhodnotit skutečné stáří plic a srovnat ho s věkem biologickým. Pokud odhalíme poruchu plicních funkcí, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Kuřákům poradíme s odvykáním kouření. Každý zájemce od nás dostane přehledný dokument s naměřenými výsledky a jejich vyhodnocením,“ doplnila Štěpková.

Ilustrační foto - budování kanalizace
Oldřichov bude mít kanalizaci. Děčín ji vybuduje i bez dotací

V hostovické apatyce měří plicní věk průběžně i během roku. „Když má někdo problémy, tak si ho na měření pozveme. Do této speciálně zaměřené akce jsme se zapojili poprvé,“ připomněla lékárnice.

Na následky CHOPN ročně zemře v České republice 3500 lidí. Pro pacienty s touto nemocí je kromě kašle a dušnosti typický věk nad 40 let a kuřáctví. Až 80 % lidí s CHOPN jsou kuřáci. „Screeningové vyšetření plicních funkcí v lékárnách může odhalit kuřácké postižení plic už v počátečním stadiu, což při včasném zahájení léčby a zanechání kouření povede k výraznému zpomalení poklesu plicních funkcí a zamezení předčasnému stárnutí plic,“ sdělil lékař Pavel Hrouda.

VŠICHNI NAD 40 LET

Zkontrolovat plíce by si měli nechat všichni lidé nad 40 let. Dále ti, kteří dlouhodobě kašlou, zadýchávají se, kouří, a také lidé, kteří se často setkávají s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, bydlí ve velkých městech či u hlavních dopravních tahů.

Nový týdeník Děčínsko
Nový Týdeník Děčínsko: Speciální Slevový týden a rozhovor o digitálním nomádství

Takzvané Poradny plicního věku jsou k dispozici na více než 60 místech po celé České republice, v Ústeckém kraji se připojilo osm lékáren. Jejich seznam je k dispozici na www.plicnivek.cz.