Předlohou pro film Hodinu nevíš, jenž režisér Dan Svátek točí v nemocnici v Rumburku a na tamním gymnáziu, je kniha psychiatra Miroslava Skačaniho. Ve filmu půjde především o nemocniční vraždy.

„Nepopírám, že film je inspirován i heparinovým vrahem Zelenkou,“ řekl Dan Svátek. Hlavní postava, neúspěšný uchazeč o studia na medicíně, se nechá zaměstnat jako sanitář v nemocnici. Tam vraždí. „Jak? To vám přece nemůžu prozradit, přijďte do kina, 12. března příští rok je premiéra,“ bránil se režisér dotazům.

Rumburskou nemocnici si vybral nejen kvůli jejímu architektonickému uspořádání, ale i proto, že tamní personál a radnice jsou k filmařům vstřícní.

„Kdybychom chtěli točit v některé z pražských nemocnic, potřebovali bychom tisíce povolení a razítek, tady to šlo velice snadno,“ pochvaloval si Svátek.

Ředitele rumburské nemocnice Radka Janouška chvála filmařů těší také proto, že Rumburk se objeví na plátnech kin v celé republice.

„Samozřejmě natáčení nijak neohrozí pacienty, protože se točí hlavně v uvolněném pavilonu v Podhájí, pokud ale filmaři budou potřebovat i chirurgii, bude jim k dispozici, natáčení se pacientů ale nijak nedotkne,“ řekl Janoušek. Dodal, že nemocnice za každý natáčecí den dostane zaplaceno, kolik nechtěl prozradit. „Není to ale žádná dramatická částka,“ poznamenal.

Hlavní roli svěřil Dan Svátek mladému herci Václavu Jiráčkovi. Toho mohou diváci znát z filmu Krev zmizelého, kde hrál německého milence Vilmy Cibulkové. Dalšími herci jsou Jaroslav Plesl, Stanislav Zindulka, Zita Kabátová či Jana Krausová. „Zbytkem ať se nechají diváci překvapit,“ poznamenal Svátek.

Do Rumburku se filmaři vrátí příští týden a také až napadne sníh. „Potřebujeme dotočit i některé zimní scény,“ vysvětlil Svátek.

Alice Klaubenschalková
Michaela Hlinková