Nepříjemná překvapení v podobě ukradených věcí z garáží čekají poslední dobou na lidi v Rumburku. Z prostor, které majitelé mnohdy využívají jako skladiště autodílů, už zmizely věci za přibližně 110 tisíc korun.

S případy vloupání do garáží se policisté v Rumburku začali setkávat loni v prosinci a od té doby stále přibývají. Zloději kradou především sady letních pneumatik i s disky.

„Jen v lednu jsme měli sedm případů a v únoru máme tři další. Už se nám podařilo dva případy objasnit a pokaždé šlo o jiné pachatele,“ řekl vedoucí obvodního oddělení policie v Rumburku Josef Hýbl.

Zda mají lupiči na svědomí více takových krádeží, nyní policie prověřuje. Může jít totiž o skupinky, které se mezi sebou domlouvají, ale i o jednotlivce. Kromě Rumburku zloději v jednom případě „zavítali“ i do garáže v Jiříkově.

Podle Hýbla je problémem to, že si lidé prostory pro své plechové miláčky často dostatečně nezabezpečí. Taková místa pak působí na lupiče jako magnet. Často se v nich totiž ukrývají věci i za 20 tisíc korun a zloději tuší, že lidé je přes zimu kontrolovat příliš nechodí. A dostat se do špatně zabezpečené garáže, kterou chrání pouze vrata a rezavý zámek, není nic obtížného.

„Na některých garážích jsou ještě klasické zámky bez přídavných zajišťovacích zámků. Takže tady je třeba začít. Dnes už i elektronické zajištění, kdy zpráva o narušení objektu chodí na telefon okamžitě, stojí pár stokorun. Do toho by vlastníci nebo uživatelé garáže měli investovat, protože částka je skutečně nesrovnatelná vůči té škodě, která lidi čeká,“ vysvětlil Hýbl.

Lidé, kteří by o své věci neradi přišli, mají možnost pořídit si také kamery či fotopasti. Za ty si majitelé připlatí, s identifikací případného pachatele ale výrazně pomohou.

Riziková místa teď ve spolupráci s policisty častěji monitorují rumburští strážníci. „Od té doby, co jsme se o tom dozvěděli, jsme se na ně samozřejmě museli zaměřit. Hlídka večer objíždí více lokalit, například řadové garáže u paneláků nebo garáže, kde je podezření, že by mohlo k vloupání dojít. Více se na to zaměřují v nočních hodinách. Je to to jediné, co v tuto chvíli můžeme udělat,“ sdělil velitel městské policie v Rumburku Waldemar Kotmel.

Když by se v nočních hodinách u garáží pohyboval nějaký člověk, zkontroluje hlídka strážníků jeho totožnost. Pokud tam zjevně nemá co dělat, a pokud by následně došlo ke vloupání, bude to pak první osoba, kterou kontaktují. Strážníci ale zkontrolují i například majitele, kteří si sem v pozdních hodinách přijedou zaparkovat auto. Ten pak může případně sloužit alespoň jako svědek.

Rumburští strážníci takto postupují nejen u kontrol garáží, ale i zahrádkářských kolonií nebo chatek. I ty totiž zloděje často lákají.