Operace? Přijďte  až příští rok

„U dvou pojišťoven již nemůžeme dělat plánované výkony, další se to bude týkat během příštích dnů, kdy budeme znát výsledky za měsíc říjen. V žádném případě se to ale nedotkne akutní péče, tu musíme zajistit v každém případě," říká ředitel rumburské nemocnice Darek Šváb. O které pojišťovny jde, to nechtěl říct. „To jste řekl vy," odpověděl na dotaz, zda se to týká například České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Pacienty, kteří jsou klienty těchto pojišťoven, tak musí nemocnice přeobjednat na plánované výkony na příští rok. Pokud by je totiž operovala ještě letos po vyčerpání limitů, nemusela by za to dostat zaplaceno, což by jen prohloubilo ekonomické problémy, které přinesla letošní úhradová vyhláška.

„Na jejím základě jsou letos zálohové platby zdravotnickým zařízením obecně o něco nižší než loni. Jde v průměru o jednotky procent," řekl na jaře mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Ondřej Tichý.

Jenže realita je pro nemocnice, především pro ty menší, výrazně horší než na jaře, tvrdil mluvčí VZP. Kvůli změnám jen rumburská nemocnice přichází každý měsíc 
o jeden milion korun na úhradách za zdravotní péči.
Vzrostly přitom náklady 
– nejvíce se na tom podílí růst daně z přidané hodnoty. Ředitel rumburské nemocnice za to viní předchozího ministra zdravotnictví Leoše Hegra, za jehož ministrování byla vyhláška přijata. Hegr je přitom členem TOP 09, Šváb ČSSD. Další problémy nadělalo nemocnicím snížení regulačního poplatku za pobyt.

„Když se to nasčítá, tak je to opravdu hodně. Sice jsme na úhradách za zdravotní péči od pojišťoven minus dvanáct milionů za rok, plus další miliony korun za poplatky nebo DPH. Ale to neznamená, že bychom byli v minusu o takovou částku, ztrátu se nám podařilo srazit díky úsporám," říká Šváb.

Přesto rumburská nemocnice některým svým dodavatelům dluží.

„Nějaké dluhy samozřejmě máme. Ale se všemi našimi dodavateli jednáme a zatím se nám jednání daří. Nehrozí přerušení dodávek zboží ani služeb," tvrdí ředitel nemocnice.

Podle jeho názoru by situaci zdravotních pojišťoven mohlo alespoň částečně zlepšit zvýšení úhrad zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Tedy například za seniory, studenty nebo lidi na rodičovské dovolené.
„Na tom by měla nejvíce vydělat Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má nejvíce starších pojištěnců, u kterých jsou náklady na léčbu logicky nejvyšší," dodává Šváb.

V Děčíně se operuje bez omezení

Naopak v druhé velké nemocnici na Děčínsku – v Děčíně – se zatím o omezení operací neuvažují. Limity od pojišťoven totiž zatím nevyčerpali.

„Zatím jsme takové opatření neudělali, ale uvidíme, jak to bude vypadat dál. Do konce roku zbývají ještě dva měsíce, takže se může stát, že u některých pojišťoven budou vyšší úhrady," říká náměstkyně ředitele z děčínské nemocnice Anna Briestenská s tím, že u řady pojišťoven se nemocnice již přiblížila k limitům úhrad. Také Krajská zdravotní a.s., pod kterou děčínská nemocnice spolu s dalšími čtyřmi špitály v kraji patří, se snaží šetřit.

Podle vyjádření mluvčího Jiřího Vondry z počátku roku budou muset šetřit především v nezdravotnické části, důkladněji se také zvažují investice. Úspory by se naopak neměly dotknout platů.