Rumburk ale bodoval také na celostátní úrovni, kde mu patří celkově sedmé místo. Jednou z podmínek pro přihlášení do soutěže byla produkce odpadu méně než 150 kilogramů na jednoho obyvatele. To druhé největší město Šluknovska bez potíží splnilo, podle statistiky loni vyprodukoval jeden průměrný obyvatel Rumburka 134,3 kilogramů odpadu.

„Organizátoři soutěže ho zvolili proto, že to je hodnota, které se daří dosahovat i v sousedních státech, Česko se k ní ale ještě ani nepřiblížilo. Když jsou ale lidé v podobně velkých státech jako je Česko schopni produkovat i méně než sto kilogramů odpadů, mělo by to být podle nevládní organizace možné i u nás. Jednotlivé pozitivní příklady navíc už existují," říká mluvčí občanského sdružení Arnika Vratislav Vozník. Arnika přitom vychází z oficiálních údajů pocházejících od jednotlivých obcí a měst.

Rumburští sice vyprodukovali o téměř jeden kilogram odpadu více než v šestém Červeném Kostelci z Náchodska, ale o dvě kila méně než v Otrokovicích na Zlínsku. Zcela suverénním vítězem se v této kategorii stala Kdyně z Domažlicka, kde nevyprodukovali ani sto kilogramů odpadu na jednoho obyvatele.

„Výsledky soutěže hezky ukazují, že není pravda, že by se ve větších městech nedala snížit produkce směsného odpadu, tedy toho, který se nedá vytřídit. Velmi záleží na tom, jak k odpadovému hospodářství přistupují jednotlivé radnice a jak obyvatele motivují, aby odpad buď nevytvářeli, nebo aspoň třídili. Inspirativních příkladů, jak lze k nakládání s odpady přistupovat, máme deset a ty nejlepší zveřejníme za týden," komentuje první výsledky soutěže její garant Milan Havel z Arniky. Právě Arnika soutěž pod záštitou Ministerstva životního prostředí pořádala.

Jedním z cílů soutěže bylo, aby se nejen veřejnost, ale 
i starostové mezi sebou dozvěděli, co všechno je možné udělat pro nízkou produkci odpadu.

„Čím méně totiž vzniká směsného odpadu, tím méně je nutné rozšiřovat skládky nebo stavět zbytečné spalovny. Nevládní organizace je navíc přesvědčena, že dobře nastavený systém přináší peníze do obecní pokladny a přitom nezatěžuje občany vysokými poplatky," vysvětluje Vratislav Vozník.

Odpadový Oskar ale není jediná soutěž týkající se odpadu, ve které se daří obcím z Děčínska a Šluknovska. Ve Skleněné popelnici, což je soutěž týkající se separování odpadu, dlouhodobě dominují obce z okresu Děčín. Svou kategorii nejmenších obcí několikrát vyhrála například Doubice, dobře třídí odpad také v Krásné Lípě nebo v Dolní Poustevně.

Odpadový OskarSoutěž Odpadový Oskar pořádaná občanským sdružením Arnika pod záštitou Ministerstva životního prostředí je určena pro všechny obce a města, která vyprodukují méně než 150 kilogramů odpadu na jednoho obyvatele. Soutěž byla rozdělena do tří kategorií – obce do 1000 obyvatel, do 5000 obyvatel a nad 5000 obyvatel. A právě v poslední kategorii je v celém Ústeckém kraji nejlepší Rumburk. 
Z vítězství v dalších kategoriích se mohou těšit v Mašťově s produkcí 53 kilogramů odpadu na osobu a rok a v Bechlíně s produkcí necelých 112 kilo.