Ani skučící vítr, několika centimetrová vrstva sněhu a mráz v posteli nevadí Martinu Froňkovi z Dolních Habartic. Musíte ovšem vlastnit kvalitní spacák a notnou dávku smyslu pro dobrodružství. Pak v takové rádoby posteli vydržíte spát i dvě noci za sebou. Stejně jako habartický tramper, kterému učarovala atmosféra zimních stanování a kterého přátelé oslovují D‘Artagnan.

D‘Artagnan absolvuje zimních stanování kolem dvou desítek a tři z nich jako organizátor i sám realizuje. „Zimní stanování není jen o přespání pod širým nebem v drsných podmínkách, je to především o setkávání stejně spřízněných duší, které třeba celý rok nevidíte,“ vysvětlil to, co ho láká spát venku i v několika stupňových mrazech. „V létě je jednoduché vyrazit do přírody, to umí každý, i ti, po kterých pak v přírodě zůstává nepořádek. V zimě ovšem ven do přírody vyráží je fajnšmekři, skuteční milovníci přírody a turistiky,“ pokračoval a ukazoval na bíle zasněžené smrky, sněhem pokrytou louku, teplé ohniště a přátele, se kterými večer ve vyhřáté hospůdce poklábosí.

Než ovšem na takovou romantiku vůbec jen pomyslí, musí i on realisticky najít vhodné místo k táboření. Ani on si totiž nelehne, kde ho napadne, ale hledá vhodné místo. Netouží po omrzlinách a ani po pohodlném spaní, ale teplo během spánku musí být. Nerad by se prý probouzel s omrzlinami na nohou a rudým nosem. Ale povětrnostní podmínky, které panovaly při víkendovém zimním stanování pod Vlčí horou Martin Froněk považoval za skoro ideální. „Mráz nebyl nijak velký, sníh sám o sobě má dobré izolační vlastnosti, takže jsem hledal jen závětří, které by mě ochránilo a utěsnilo od nepříjemného větru,“ popsal stavbu svého dočasného příbytku. A pak už bylo jen důležité svůj příbytek vybavit kvalitním spacákem. „Každý si myslí, že je důležité na sebe navléci několik vrstev teplého oblečení, abyste nezmrzli. Ne! Když máte dobrý spacák, nemusíte mít na sobě skoro nic,“ uvedl na správnou míru.

A že na tom asi něco bude dosvědčil i tím, že bez úhony přestál čtyři dny povánočního zimního stanování v Krkonoších a už za tři týdny se chystá na další zimní stanování, tentokrát do Novosedla.