Mezi první viditelnější opravy v Českém Švýcarsku patří rekonstrukce skalního schodiště na Tokáni v lesích mezi Chřibskou a Jetřichovicemi. „Starý železný žebřík už nebyl úplně bezpečný, proto jsme se rozhodli nahradit ho schodištěm. Místo železa jsme ale použili dřevo,“ řekl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov s tím, že každoročně jde do základních oprav infrastruktury v parku přibližně jeden a půl až dva miliony korun.

Správa parku chystá také nové lákadlo, které si budou moci návštěvníci Českého Švýcarska užít od příští sezony. Půjde o naučnou stezku Česká silnice, která povede od skalního hrádku Šaunštejn na Vysoké Lípě do Zadních Jetřichovic. Aby se vše stihlo, začaly práce na nové naučné stezce už nyní. „Postupem času se na ní objeví informační tabule, už nyní tam je nový přístřešek pro turisty v Zadních Jetřichovicích,“ přiblížil Salov novinku pro příští rok.

Stezka by měla návštěvníky seznámit s Českou silnicí, která byla po staletí významnou obchodní stezkou mezi Čechami a sousedním Saskem. Infotabule přiblíží její historii od střední doby kamenné přes středověk až po zánik osady Zadní Jetřichovice.

Na místě, kde tato osada až do konce druhé světové války stála, pak budou u jednotlivých domů stát informační cedule popisující, co v nich bylo.

Na stavu stezek se podepsal také příliv turistů, kterých do nejmladšího českého národního parku míří rok od roku více. Zpravidla se jedná o dvouciferný růst. Jen za poslední dva roky jejich počet stoupl o 150 tisíc. Podle konzervativních odhadů přijede každoročně do skal na pomezí Čech a Saska okolo 750 tisíc lidí, některé odhady mluví až o milionu návštěvníků.

Rostoucí návštěvnost byla jedním z důvodů, proč už letos otevřely Jetřichovice tři nová parkoviště. Řidiči totiž doposud neměli kde parkovat, a tak svá auta odstavovali po celé obci nebo u kraje silnice v lesích. To ale dělalo problém ostatním řidičům, cesty jsou zde totiž úzké.

Zpříjemněním pro turisty mířící do Českého Švýcarska autem nebo autobusem jsou opravené silnice. Na konci září začne oprava té z Jetřichovic na Vysokou Lípu. „Z tohoto důvodu bude silnice do konce listopadu uzavřena. Pro autobusy bude zajištěna kyvadlová doprava,“ uvedly Jetřichovice na svých stránkách.

Poměrně velkou investici chystá národní park na příští rok. V průběhu roku plánuje otevřít opravený altán na Mariině vyhlídce u Jetřichovic. Ten jen nyní uzavřený kvůli uhnilým prknům pod podlahou.

„Pokud vše půjde dobře, měl by být hotový na podzim příštího roku. Další rok bychom rádi dokončili obnovu části přístupových cest na Šaunštejn,“ dodal Tomáš Salov.