Je sucho, meteorologové a hasiči jsou už druhý měsíc v pohotovosti. Varují před požáry, které se díky vláhovému deficitu, množí. Podle vyšetřovatele požárů Miroslava Svobody z Hasičského záchranného sboru v Děčíně, se v září počet lesních požárů v okrese zdvojnásobil. Zatímco letos museli hasiči zasahovat u sedmnácti z nich, vloni to bylo ve stejném čase o sedm méně.

„Nejvíce ohrožena jsou místa, která hojně navštěvují turisté. Jde především o Děčínský Sněžník a Národní park České Švýcarsko,“ řekl Svoboda. Nejčastěji požáry vznikají z nedbalosti lidí. V drtivé většině jsou za požárem špatně uhašené cigarety. „Zapříčinilo to i ohně, kvůli kterým jsme nejednou museli do nepřístupného terénu a dokonce ve skalách použít lezeckou techniku,“ informoval vyšetřovatel požárů.

Obecní vodovod funguje

Sucho pociťují i obce na Děčínsku. V Merbolticích bývají problémy s vodou dost často. „Ale zatím to musím zaťukat, letos tomu tak není. Je sice hodně sucho na zahradách a loukách, ale náš obecní vodovod funguje bez problémů,“ tvrdila starostka Hana Kučerová. Kroutí při tom hlavou a zdá se jí to až podezřelé. Nechce však příznivou situaci zakřiknout. „Nevím jak na tom jsou soukromníci, co mají vlastní studny, ale žádný problém se k nám nedonesl,“ dodala Kučerová.

Také Arnoltice jsou napojené na veřejný vodovod a potíže s nedostatkem vody tu nemají. „Nikdo na úřad nepřišel, nikdo nic nehlásil,“tvrdila pracovnice úřadu Alena Andělová. Podobně je tomu ve Verneřicích, kde starostka Pavla Hnízdová nechává péči o vodu na majiteli vodovodu, Severočeských vodovodech a kanalizacích.

V Dobkovicích si na žádné problémy také nenaříkají. Situaci průběžně pozorně sleduje starosta Petr Šulc. „Zatím jde voda přepadem z vodojemu, je to dobré, ani z vyšších poloh nám lidé nehlásí , že by vodu neměli,“ prohlásil Šulc. Také se divil, že se jim, navzdory suchu, problémy zatím vyhýbají.

Náhradní zásobování

Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová potvrdila, že dosud žádná z obcí na Děčínsku nepožádala firmu o náhradní zásobování vodou. „Většinou to bývá Huntířov, ale ani ten se letos neozval,“ upřesnila svoji informaci Kardianová.

Odborníci avizují, že i měsíc říjen bude nadále suchý. Pršet má jen na začátku a konci měsíce. Proto jsou děčínští hasiči i dál ostražití. „Opatrnosti není nikdy dost,“ říká ze zkušenosti Miroslav Svoboda a pokračoval. „ Například minulý týden hořel les v Maxičkách. Před příjezdem hasičů se snažila jedna rodina s malými dětmi plamen, který se šířil lesem, uhasit. Bohužel maminka s dcerou se kouře nadýchaly. Záchranná služba je musela odvést na ošetření do nemocnice,“ uvedl Svoboda. Za všechny své kolegy děkuje rodině Boškovičů, která svým okamžitým jednáním zachránila velkou část lesa. „Jsou příkladem ostatním. Oběma přejeme brzké uzdravení,“ dodal Svoboda.