Od prvního dubna v cestovních dokladech přibudou nové biometrické údaje. Žadateli o pas na matrikách sejmou otisky prstů, které potom zanesou do čipu přímo v dokladu. Mezi dvacátým pátým a třicátým březnem budou kvůli tomu matriky odpojeny od celostátního elektronického systému cestovních dokladů, aby měly čas ověřit a uvést do provozu přístroje na snímání otisků.

„Nový pas potřebuji, ale na úřadě už mi doporučili, ať si počkám do dubna, kdy dostanu ten, na kterém jsou i moje otisky. Sice nechápu, k čemu to někdo potřebuje, ale nijak mi to nevadí, počkám si. Jen doufám, že nebudu muset kvůli tomu strkat ruce do nějaké barvy,“ povzdechl si Jan Pařízek z Děčína.

„Otisky naskenujeme na speciálním přístroji, nikdo si u nás neušpiní ruce,“ pousmála se Alena Jánská z rumburské radnice.

Marcela Čelková s varnsdorfské radnice všechny případné zájemce o vydání pasu upozorňuje, že od dvacátého pátého března do konce měsíce nebudou na úřadech nikomu nové běžné pasy vystavovat: „Pouze pokud by měl někdo zájem o pas s krátkodobou platností, můžeme mu ho vydat. V tom biometrické údaje, včetně otisků, být nemusí. Platí ale jen půl roku, a tak nepředpokládám, že by o něj měli lidé velký zájem.“

Staré pasy zůstávají stále v platnosti. Na matrikách ani neočekávají žádné návaly zájemců o pasy s otisky prstů.

„V poslední době se o vydávání cestovních dokladů snížil zájem, protože lidé mohou do zemí Evropské unie jezdit pouze s občankou,“ myslí si Miroslava Višínová z odboru správních činností děčínského magistrátu. Očekává, že pro nové pasy si přijdou pouze ti, kteří musí mít každou novinku.

„Záleží na tom, kam lidé cestují. Nový pas lidem ulehčí cestu do USA, ale i tam zatím mohou jezdit se současnými pasy. Od roku 2006 jsou totiž všechny cestovní doklady opatřeny biometrickými údaji, které například právě ve státech požadují,“ připomenula ještě Alena Jánská.

Otisky prstů jsou jen posledním z údajů, který se do pasů přidává kvůli lepší identifikaci jeho vlastníka a také proto, aby se doklady hůře falšovaly.

„Všechna data, včetně otisků, jsou na pasech uložena v elektronickém čipu, ten se falšuje velmi těžko,“ potvrdila Miroslava Višínová.

Na závěr dodala, že žadatelům o pas nebudou na úřadech snímat pouze otisk jednoho prstu, například palce: „Naskenují se všechny prsty, kromě malíčků. Počítač si pak sám vybere z každé ruky otisk jednoho prstu, který zanese na čip.“

Otisky prstů se budou snímat i dětem, které mají vlastní pas. Nové pasy budou stát stejně jako doposud šest set korun. Nezmění se ani čekací doba na vydání pasu, která se v současnosti pohybuje kolem tří týdnů.