Podle mluvčího největší zdravotnické firmy v kraji Krajské zdravotní Jiřího Vondry nepočítají s žádnými omezeními pro pacienty.

„Odboráři nás v pondělí na pravidelné schůzce ujistili, že chod všech oddělení bude zachován. Protest by se tak nijak neměl dotknout našich klientů. Odboráři s námi jednají korektně," uvedl mluvčí s tím, že se protest zřejmě omezí na vyvěšení protestních letáků, případně si dají na pláště placky vyjadřující nespokojenost.

Strach nemusí mít ani lidé ve Šluknovském výběžku, kteří využívají rumburskou nemocnici.

„Nemám žádné informace o tom, že by u nás nějaký protest měl být. Nesouhlasím sice s úhradovou vyhláškou, protože je nefunkční. Ale buď jsou lékaři v práci nebo nejsou. Nic mezitím není," naráží ředitel rumburské nemocnice Darek Šváb na formu protestu. Lékařští odboráři totiž chtějí v rámci protestu přerušit ošetřování objednaných pacientů. Akutních případů by se protest dotknout neměl.

Protest pořádá Česká lékařská komora. Tvrdí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Příjmy od pojišťoven podle ČLK klesnou, což prý umožní úhradová vyhláška. ČLK ji chce napadnout ústavní stížností.

Pátek 1. března nazvala komora Dnem zdraví lékařů – buď si vezmou volno na odpočinek, nebo půjdou na preventivní vyšetření ke kolegům, jinak prý kvůli náporu práce zanedbávají péči o sebe.