Přebytek vakcín proti prasečí chřipce mají nyní v děčínském vakcinačním centru v nemocnici. Od samotného začátku, kdy se začalo očkovat, si nechaly vakcínu píchnout pouhé čtyři desítky zdravotníků z téměř pěti set. „Očkovat jsem se proti prasečí chřipce nenechala a ani nenechám. Obávám se vedlejších účinků. Vakcina totiž není testovaná. Co vím, podobně smýšlí i většina mých kolegů,“ řekla zdravotní sestra infekčního oddělení děčínské nemocnice Eliška Kočí.

Jaký bude další osud zbývajících očkovacích látek? Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se v blízké době začnou očkovat lidé, kteří se podílejí na chodu krajské infrastruktury. „Nyní přijdou na řadu pracovníci z terénu, jako například plynaři či energetici. Policie a armáda má svá vlastní vakcinační centra,“ uvedl Sršeň. Doplnil, že zbytkové vakciny nebudou nabízet praktickým lékařům. Ti si v případě potřeby mohou podle jeho slov další očkovací látky přiobjednat od distribuční firmy.

Zájem nemají

Praktičtí lékaři zájem o vakciny zatím nemají. „ I kdyby mi je někdo nabízel, tak bych je nechtěl. Zájem o ně je totiž minimální. Je to deset dávek, které musím spotřebovat najednou,“ sdělil rumburský praktický lékař František Hlaváč. Doplnil, že se lidé po očkovacích látkách proti prasečí chřipce ani neptají.

Do děčínského vakcinačního centra dorazilo na tři sta třicet dávek hned v první várce, kdy se začaly látky po republice rozvážet. „Další dorazily ve dvou várkách ještě na konci minulého roku,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní a.s., Jiří Vondra.

Zájem z řad zdravotníků o očkování je stále minimální. „Hlavní důvody neochoty zdravotníků z děčínské nemocnice nejsou odlišné od převažujících důvodů u ostatních potenciálních očkovanců z řad zdravotníků i veřejnosti. Existují dva uváděné důvody pro odmítnutí oočkování, prvním je obava z vakcíny, případně vedlejších účinků, druhá obava se opírá o domněnku, že vakcinace je prováděna v nevhodném období, tedy pozdě,“ uvedl Vondra.

Avšak mluvčí ministerstva vnitra varuje před příchodem druhé vlny chřipkové epidemie. „Nyní určitě nelze odhadnout, kdy přijde. Avšak podle dostupných modelů, bývá druhá vlna podstatně nebezpečnější než ta první,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Počet úmrtí na prasečí chřipku se už blíží stovce. „Pandemické chřipce podlehlo přesně devadesát pět lidí v rámci celé republiky. Minimálně třicet lidí mohlo očkování zachránit život,“ dodal Vlastimil Sršeň.