Projít se po lesních pěšinách? V národním parku České Švýcarsko je to od pátku 24. dubna nemožné i mimo klidové zóny. Děčínský magistrát totiž vyhověl správě národního parku a zakázal vstup do lesů mimo značené stezky. Ta o něj požádala kvůli dlouhodobému suchu a neukázněnosti řady návštěvníků, které ani vyprahlá země neodradí od rozdělávání ohňů.

Pro podání žádosti se správa národního parku rozhodla kvůli nebezpečí lesních požárů, které se ve vyprahlé krajině velmi rychle šíří. Letošní sucho je už v dubnu horší než to v roce 2018. „K podání žádosti jsme se rozhodli kvůli neukázněnosti některých návštěvníků. Není den, aby nám strážci nehlásili nález nového ohniště. To není otázka posledních dnů, ale přibližně tří týdnů,“ vysvětlil mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov s tím, že je zakázaný pohyb mimo značené turistické stezky. O vydání opatření požádala správa úřady v Děčíně, Rumburku a Varnsdorfu. Národní park totiž zasahuje na správní území všech tří obcí s rozšířenou působností. Na děčínském magistrátu a na úřadu v Rumburku žádosti vyhověli.

Ohniště nalezli strážci opakovaně dokonce uprostřed lesních cest. Před několika dny se na své české kolegy obrátili i strážci z Národního parku Saské Švýcarsko, že vidí pod Gabrielinou stezkou u Hřenska oheň. Čeští strážci tam našli kempující lidi.

Na zákaz vstupů do lesů mimo značené stezky kvůli suchu jsou návštěvníci národního parku v posledních letech každoročně zvyklí. Letos ale přišel nečekaně brzy. „Zpravidla o zákaz žádáme, pokud je sucho, v letních měsících. Například loni jsme o něj požádali v srpnu,“ přiblížil výjimečnost letošního sucha Salov, který zdůraznil, že žádost je spojená především s chováním v lese. U ohně strážci „načapali“ několik hříšníků i přesto, že kvůli vládním omezením je turistů v Českém Švýcarsku výrazně méně. Zcela chybí výletníci ze zahraničí, nepřijíždí ani tak velký počet lidí z České republiky.

Na riziko upozorňují hasiči, kteří k lesním nebo travním požárům jezdí každodenně. Naposledy hořelo v pátek odpoledne v Děčíně nad sídlištěm v Bynově, kde vzplála tráva nedaleko Kyjevské ulice.

Mimořádnost letošního sucha potvrzují také meteorologové. Podle projektu Intersucho vládne na Děčínsku na většině území výjimečné půdní sucho, v některých oblastech dokonce extrémní sucho. To je na škále hodnocení sucha nejvyšší stupeň. Kumulovaný srážkový deficit dosahuje na některých místech regionu až celoročního srážkového úhrnu.

„Naposledy významněji pršelo 12. března. Situace by se měla částečně zlepšit příští týden, kdy v jeho polovině očekáváme srážky,“ uvedl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podle jeho slov krajinu zbavují vláhy nejen na duben vysoké teploty, ale také poměrně silný vítr.