Zákaz platí od června 2017, kdy v platnost vstoupila novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Za dva roky působnosti tohoto omezení, které má především zachovat klid divokým zvířatům v nejcennějších částech České republiky, je jasné, že klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem.

„Zábavní pyrotechniky se děsí třeba i domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ řekl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovázejí hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění. To hrozí také domácím zvířatům. Každoročně utečou například desítky psů, které pak jejich páníčci hledají i třeba pomocí sociálních sítí.

Všechny národní parky sázejí především na prevenci a informovanost návštěvníků. Proto společně s ministerstvem životního prostředí vydaly informační plakát v několika jazykových mutacích, který putuje nejen na informační a návštěvnická střediska národních parků, ale také do místních hotelů a penzionů. Koluje i po sociálních sítích.

Přesto se pravidelně objeví lidé, kteří neváhají odpálit ohňostroj v první zóně národního parku. V minulosti se strážci setkali s tím, že opilí turisté odpalovali petardy nedaleko Pravčické brány. Pokud takové hříšníky strážci přistihnou, hrozí jim až desetitisícová pokuta.

V určitých případech je možné požádat o výjimku ze zákazu odpalování ohňostrojů v národním parku. Letos se ale o takovou možnost v Českém Švýcarsku nikdo neucházel.

„Ohňostrojů, ať už těch organizovaných nebo živelných, bude v celém Česku více než dost a národní parky jsou tak těmi ostrůvky nejen nádherné přírody, ale také klidu,“ dodal ministr životního prostředí Richard Brabec.

Omezit hlučnost oslav příchodu Nového roku se snaží také některé obce na Děčínsku. Jednou z nich jsou Ludvíkovice. Tamní ohňostroj bude speciální. „Z lásky k lesu a ke všem živým bytostem, které obývají krásnou krajinu v našem okolí, jsem se letos rozhodl objednat tichou verzi ohňostroje,“ uvedl starosta Ludvíkovic Jiří Šturma. V reálu to znamená světelnou podívanou bez výraznějších hlukových efektů.

O poslední noc v roce bez hlasitých rachejtlí žádají také Doubičtí. „Trávíme čas v Doubici, protože je tu krásně a klid. Proto vás prosíme – ať už budete slavit narozeniny nebo silvestra, nechte rakety doma. Chceme si alespoň tady dopřát ten luxus pohody a klidu,“ stojí v dopise zveřejněném doubickým obecním úřadem, pod nímž jsou podepsané „Děti, chalupáři, místní, turisté i zvířata“.