V Děčíně přišlo k zápisům o sto sedmdesát dětí více, než jich mohou děčínské školky nabrat. Ve všech městech na Děčínsku řeší momentálně stejný problém. V mateřských školách není dost místa pro všechny děti. Tuto situaci hodlá například děčínský magistrát rychle řešit.

„Počítáme i s otevřením nové mateřské školy, ale zřízení nového předškolního zařízení je zdlouhavý proces. Potřebujeme reagovat okamžitě. Zvýšíme počet míst ve školkách a využijeme k tomu také volné prostory u základních škol,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Podle informací magistrátu je nedostatek míst ve školkách způsobený částečně tím, že přibylo dětí, jejichž rodiče požádali o odklad školní docházky.

Žadají o odklad

„O odklad školní docházky požádali rodiče dvanácti dětí z naší mateřské školy. Přitom z padesáti pěti dětí, které přišly k zápisu, jsem musela devatenáct odmítnout. Naštěstí jsem část dětí mohla po dohodě s kolegyněmi z ostatních mateřských škol, umístit k nim,“ uvedla Irena Michálková, ředitelka mateřské školy Liliová v Děčíně. Dodala, že odklad školní docházky je často zbytečný a rodiče si tak o rok odsouvají starosti se základní školou, ale rozhodnutí je v konečném důsledku na nich.

Ostatní města na Děčínsku jsou na tom v podstatě stejně. Někde sice počty dětí, které školky nemohly přijmout, nejsou tak vysoká jako v Děčíně, ale nikde nemohou uspokojit všechny. „Letos bylo u zápisu do mateřských škol sto padesát dětí. Nepřijato bylo asi dvacet z nich. Většinou šlo o ty mladší tří let. V roce 2008 jsme umístili všechny zájemce,“ sdělila Romana Macová, mluvčí varnsdorfského městského úřadu.

Pět školek nestačí

V Rumburku, kde je město zřizovatelem pěti mateřských školek, se rovněž nedostalo na všechny, kdo přišli k zápisům. Podle údajů tamní radnice měla mateřská škola V Podhájí u zápisu celkem čtyřicet čtyři dětí a vzala jich čtyřicet tři, do MŠ Sukova přišlo dětí k zápisu třicet čtyři a příjato jich bylo čtrnáct, o MŠ na ulici Komenského mělo zájem čtyřicet šest dětí, z toho bylo přijato jen dvacet čtyři.

„Město na situaci bude reagovat. Od prvního listopadu letošního roku bude rozšířena MŠ V Podhájí o jedno oddělení s kapacitou dvacet dětí,“ podotkla Dagmar Žáková, mluvčí městského úřadu v Rumburku. Podobně jsou na tom v České Kamenici. Například v mateřské škole Komenského museli odmítnout víc než dvanáct dětí.

Jaroslava Kovárnová, zástupkyně ředitelky této školky ale dodala, že městský úřad bude zřizovat ještě jedno malé oddělení v mateřské škole: „Ani to ovšem zcela určitě nepokryje zájem rodičů.“