„Moje výsledky dobré nebudou.“ S těmito slovy přichází do ordinace lékárny ve Varnsdorfu 59letá paní Renata. Pomocí speciálního přístroje jí tady zjistí, jestli stáří jejích plic odpovídá i jejich biologickému věku.

„Když nejsem v práci, tak za den vykouřím krabičku cigaret. O své zdraví se ale zajímám, proto chci vědět, jak na tom jsem,“ říká před vyšetřením Renata.

Lékárník Jindřich Šmíd ji uklidňuje. „Byly tu i nekuřačky, které měly velmi špatné výsledky. Celý život dělaly ve fabrice, kde je prašné prostředí. Podobně na tom byly zubařky z Děčína, které brousí zuby. I když mají roušky, tak je občas sundají a najednou mají prach všude. Jeden pán měl zase plíce staré 135 let, protože celý život jako řezník udil,“ podotýká Šmíd.

K měření, které trvá přibližně 10 minut a je zdarma, využívají lékárníci ve všech lékárnách Alphega v Ústeckém kraji a po celé republice speciální přístroj. Lékárníci se zájemcem vyplní krátký dotazník, kde se ho zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost. Do měřicího přístroje následně zadají tělesné rozměry, pohlaví a věk.

Renata zhluboka dýchá do digitálního přístroje, celkem třikrát. Pokud lékárníci zjistí problém, doporučí pacientům návštěvu praktického lékaře.

Renata, která je kuřačka, má štěstí. Šipky na přístroji ukazují zelenou barvu, tedy že žádným chronickým plicním onemocněním netrpí. Stáří plic ovšem neodpovídá jejímu věku, přístroj ukazuje 73 let, tedy o 14 let více, než jí skutečně je. „Není to žádná sláva, kouření se samozřejmě projevilo,“ reaguje lékárník.

„Kouřím asi od 18 let. Potřebovala jsem to ale vědět, člověk si své zdraví musí hlídat a zamyslet se nad sebou,“ reagovala paní Renata, která odchází s protokolem z měření, který může předat svému praktickému lékaři.

VHODNÉ PRO KUŘÁKY

Měření plicního věku by se měli podrobit lidé nad 40 let, ti, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáci, ale také lidé, kteří přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami nebo ti, kteří bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích.

Seznam lékáren, ve kterých měření probíhá, lze najít na webových stránkách www.alphega-lekarna.cz. Po osobní či telefonické domluvě mohou lidé stále přijít také do varnsdorfské lékárny. Měření je zdarma. „Měříme až do 25. května, poté bychom vždy jeden den v měsíci vyčlenili a v měření plicního věku pokračovali dál,“ říká Šmíd.

Měření oceňují rovněž alergologové, jako například lékařka Marie Špičáková. „Měření může odhalit také neléčené alergiky, kteří své občasné dýchací potíže připisují nachlazení a neléčí se. Odhadem jde o 10 % české populace,“ komentuje Špičáková. Právě na jaře alergiky nejvíce trápí břízy a lísky.

„Pokud obtíže dokážeme včas podchytit, zabráníme prohloubení alergie například do astmatu a s pomocí léků je zbavíme příznaků alergie,“ dodává Špičáková.

Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou smrti, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasná léčba by mohla hrozivá čísla zlepšit. Lidé příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které už nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci o své nemoci neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma.