Co dělat s lidmi, kteří doma topí v kotli a zamořují okolí zplodinami? Nejde rozhodně jen o to, že by někomu vadilo, že jeho sousedé topí uhlím nebo dřevem. Problém je v tom, co všechno jsou schopní v kotli spálit.

„Lidé jsou schopní topit i vyjetým olejem. Je to neuvěřitelné, ale opravdu to dělají. To uvádím jen jako extrémní případ. Jenže ono i to běžné házení plastového odpadu do kotle má svá rizika. Nemluvím jen o tom, že je to neekologické. Lidé si tím ničí i vlastní kotel a hlavně komíny,“ řekl Vojtěch Slatina z územního odboru Hasičského sboru v Děčíně.

Dodal, že komíny jsou stavěné tak, aby vyhovovaly pro topení tuhými palivy.

Jestliže lidé topí plasty,výrazně si tím zkracují životnost komínu a zvyšují riziko možného požáru.

Samotný Děčín se s majiteli domů, kteří si topí, čím je napadne, potýká jen v okrajových částech města. Tam si také lidé nejčastěji na své sousedy, kteří jim doslova otravují vzduch, stěžují.

„Bohužel, i když bývají některé takové stížnosti oprávněné, nemůžeme zpravidla v podobných případech zjednat nápravu. Stávající legislativa nám neumožňuje jít do rodinného domku či jiného soukromého objektu do kotelny a tam zkontrolovat, co se tam vlastně spaluje,“ uvedl šéf odboru životního prostředí děčínského magistrátu Jiří Hykš.

Přesto lidé topí odpadem v kotlích dál.

"Topím v domě v kotli na uhlí. A hážu do něj i odpad, včetně plastových obalů od jogurtů, zbytků jídla a všeho, co shoří. A jak to mám dělat jinak?

Popelnici mám u domu jenom jednu. Ano, vyváží mi ji zadarmo a mohl bych si objednat další. Ale za tu bych musel dost zaplatit. Krom toho mi ji vyvezli naposledy před čtrnácti dny," řekl pan Stanislav z Křešic.

Každý, kdo ve svých kotlích na pevná paliva spaluje směsný odpad, má způsob jak si svoje jednání omluvit. Ale proč by na to nemohlo být něco pravdy. Kolik popelnic mají lidé u domu, je stanoven podle počtu osob v domácnosti a způsobu vytápění domu. Kdo měl kotel na tuhá paliva, měl dříve nárok na odvoz většího počtu odpadu. Tahle služba byla placená.

Teď už je zdarma, v rámci předvolebního slibu členů současného zastupitelstva města.Ale teď i když vás bude doma pořád stejně, topíte také stále stejným způsobemmáte nárok už jen na jednu popelnici. Za další se už platí, a to mnohem více, než když byl odvoz zpoplatněn. Je tedy odvoz odpadu skutečně zdarma nebo ne. Vypadá to, že jen když tuhle službu nepotřebujete moc používat.

„Kam mám sypat popel a odpadky, které netřídím? Popelnici mi v poslední době často vyvážejí jednou za čtrnáct dní. A někdy až po urgenci, pálím je, samozřejmě,“pos­těžoval si pan Rudolf, také z Křešic.

Dodal, že nechce schválně zamořovat okolí zplodinami z plastů. PET láhve , sklo a všechno, co jde, třídí. Ale zbylý odpad nemá kam dávat. A postěžoval si ještě na způsob, jakým Technické služby zajišťují třídění odpadu.

"Kontejnery jsou ve spodní části obce, u hřiště. Já bydlím pomalu třičtvrtě kilometru odtamtud. Dělám to opravdu jen z dobré vůle, že tam ty petky nosím.

Proč nemohou rozmístit kontejnery na víc místech? Nebo, proč to nemohu dát v pytli k popelnici před dům. Dávají je jen tam, kam si pro ně mohou snadno dojet.

Jsou věčně přeplněné a je jich málo," uzavřel.

Jistě by se našlo řešení. A není to omluva, pro pálení všeho odpadu v kotlích.

Ovšem lidé si hledají nejjednodušší řešení. A technické služby zřejmě také.

Konkrétně v Křešicích, které nejsou po letech slibů ze strany města plynofikovány, přestože o to obyvatelé měli zájem a nabízeli, že na zavedení plynu budou spolupracovat, a přestože okolní městské části možnost topit plynem mají, nezbývá místním než topit v kotlích. Jako dříve uhlím, dřevem a odpadem.

Vytápění elektřinou by také bylo možnou variantou řešení problému, ale jen zdánlivě. Jednak je takové topení drahé, jednak by takové zatížení místní rozvodná síť neunesla.

Takže, jestliže situace v současnosti má nějaké řešení, spočívá ve dvou bodech.

Technické služby, když nabízí odvoz odpadu zdarma, ať ho tedy odváží tolik, kolik je potřeba.

Zastupitelstvo města zavede plyn tam, kde o něj stojí a potřebují ho. Lidé jsou sice pohodlní, a problém s pálením odpadu jistě nezmizí docela, ale neházejme všechnu vinu na ně. Třídit odpad už se naučili. A to prý tak, že třídíme lépe, než v mnoha evropských státech.