Také v dětských domovech připravují dětem Vánoce, jak nejlépe dovedou. V dětském domově v Krásné Lípě, kde mají dvacet dva dětí, budou slavit Vánoce v duchu tradic české rodiny. Děti se mohou těšit na bohatý vánoční program. Už teď si s tetami, které se o ně starají, pečou cukroví a zdobí domácnosti i celý domov. O dárky už si napsaly. Na Štědrý den budou zdobit stromeček, pod kterým je čekají dárky, které si přály.

„Je to díky našemu velkému příznivci Pavlu Vackovi, který se snaží, aby se dětem jejich přání splnila. Děti se na Vánoce v domově velmi těší. Máme tu tři sourozence, kteří doma nikdy neměli vánoční stromeček. Ten nejmladší z nich, kterému jsou tři roky, se už Štědrého dne nemůže dočkat,“ řekla ředitelka domova Jana Dykastová.

Pro ředitelku domova v Krásné Lípě by nejlepší dárek byla sušička prádla, která by jim výrazně ulehčila praní prádla.

V dětském domově v Lipové budou mít první štědrý den už 18. prosince, kdy ozdobí společný vánoční strom a uspořádají besídku pro sponzory domova.

„Děláme to i kvůli tomu, že třetina dětí nebude v domově Vánoce trávit. Ti, kteří zůstanou si Štědrý den ve své skupině. Ozdobí si vánoční stromky a každé dítě dostane ještě další dárky. O to, co si děti přejí, si píšou našim sponzorům. Jsou to už roky stejní lidé, kteří nám svou pomoc sami nabídli. Říkáme jim naši motorkáři,“ řekl ředitel domova Josef Kodýdek.

Jeho největší vánoční přání je, aby postoje veřejnosti k dětem z domovů byly spravedlivé.

Zcela jinak budou Vánoce prožívat v dětském domově v České Kamenici. Ze třiceti devíti dětí, které v domově žijí, jich tam zůstane na Vánoce sedmnáct. Pro ty vedení domova spolu se sponzory připravilo Vánoce na horách. A tak děti budou zdobit stromek na Pražské Boudě.

„Ještě předtím ale pojedu s dětmi do Prahy, kde převezmeme dárky pro domov na akci Strom splněných přání. Myslím, že děti dostanou to, po čem touží,“ řekla ředitelka domova Alena Kuchařová.

I ona si pro svůj domov něco přeje. Doplnit běžeckou výbavu na hory.

Jan Trojan