Před dvěma roky, když se rozhodovalo o složení místního zastupitelstva, patřili lidé v Dobrné se skoro šestašedesáti­procentní účastí mezi nejaktivnější voliče v děčínském regionu. Z tehdejších 341 zapsaných se voleb zúčastnilo 224 voličů. Leckteří z nich ještě pár hodin před otevřením volební místnosti v sídle obecního úřadu váhali, jestli se krajských a senátních voleb vůbec zúčastní.

„Volit nepůjdu, budu v práci,“ prohodila ve spěchu jedna z místních žen. Své jméno prozradit nechtěla. Podobně zareagoval i muž, který před prodejnou smíšeného zboží posledním žíznivým douškem vyprázdnil obsah pivní lahve a radši rychle zmizel.

„K volbám chodím vždycky, půjdu i teď. Nad výběrem kandidátky, které dám hlas, jsem moc tápat nemusela. Budu volit stranu, která je mi nejbližší a doufám, že taky ve volbách zvítězí,“ hlásila s neskrývaným optimismem paní prodavačka. Že by jí dluhy po bývalém starostovi, pohaslé veřejné osvětlení a nebo ostatní trable obce od účasti ve volbách odradily, si ani na chvilku nepřipustila.

„To jsou záležitosti, ze kterých se neradujeme, ale s volbami nemají nic společného,“ dodala rezolutně žena za pultem.

Několik hodin před začátkem voleb vzbuzovala Dobrná dojem osiřelé a ospalé vesnice. Jakoby se jí k životu snažili probrat jen za ploty u zahrad rodinných domků hlídající a štěkající hafani, občas se ozvalo kohoutí zakokrhání.

„Žiji v Dobrné přes padesát let. Patřím tedy ke starousedlíkům a není mi vůbec lhostejné, co se tady děje. Mělo by to zajímat každého obyvatele naší obce,“ tvrdil Rostislav Zapletal. Dodal, že teď ho ze všeho nejvíc štve dlouhé týdny se vlekoucí stavba nového mostku. Podobné přemostění prý stavbaři zvládli ve Velké Bukovině za měsíc. V Dobrné to bude tři měsíce.

„K volbám půjdu z prostého důvodu. Třeba i můj hlas ovlivní změny v krajském zastupitelstvu. Nechci, aby tam dál zůstávali ti, kteří tam sedí dosud,“ vzkazoval při rovnání tašek s objemnějším nákupem Václav Holada. Zásoby potravin si dělal nejen na víkend, ale i další dny.

„Jindy sem do krámu zajíždím autem. Ale zrovna se mi rozsypalo a komplikací je kvůli opravě mostku i uzavřená silnice,“ dodal.

Právě překopnutá silnice budila obavy, že lidé z dolní části obce, kteří by jinak na radnici dorazili autem, pěšky nepůjdou a několikakilome­trovou objížďku kvůli volbám absolvovat nebudou.

„Jsou to jen takové obezličky. Když se někomu nechce k volbám, je to jeho věc i škoda. Na tyhle překážky by se ale neměl vymlouvat. Na druhou stranu ale chápu, že jsou lidé celkovým děním na české politické scéně znechuceni a otráveni. Bohužel,“ posteskla si starostka Libuše Šrámková.

Někteří lidé se netajili ani tím, že ve vztahu ke krajské samosprávě mají pocit, že jejich obec leží na konci světa. Ne vzdáleností od Ústí nad Labem, ale projevovaným zájmem o život v Dobrné. Zadlužené obci krajská samospráva v řešení svízelné situace prý moc nepomohla.

„Podobné argumenty moc neberu. Myslím, že v době, kdy každý může podle svého uvážení volit skutečně toho, koho chce, nemají podobné výmluvy neúčasti ve volbách opodstatnění. Kdo k nim nejde, neměl by podle mého názoru ani mít právo kritizovat a nadávat někde u piva,“ tvrdil místostarosta obce Josef Čech. Sám si přál co nejvyšší voličskou účast. Ta se včera krátce před sedmnáctou hodinou pohybovala těsně nad desetiprocentní hranicí.. Do té doby si cestu do volební místnosti našlo 40 ze 359 zapsaných voličů.