Mládě přišlo na svět v neděli 12. března. "Je to sameček, má se čile k světu a je již k vidění i ve venkovním výběhu. Matkou je dvanáctiletá Abby, která do zoo přišla v roce 2013 z chomutovského zooparku a otcem pak jedenáctiletý samec Takko, kterého zoo dovezla z estonské zoo v Tallinu v roce 2014," uvedla mluvčí zoo Alena Houšková a dodala, že březost takiních samic trvá 200 až 220 dní a obvykle se rodí jedno až dvě mláďata.

Prvního odchovu vzácného takina se dočkala děčínská zoo po dlouhých devíti letech v roce 2020. Samice Abby tehdy porodila samičku.

Chovu takinů indických se v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad UCSZOO věnují kromě Děčína ještě další čtyři zahrady – Zoo Brno, Zoo Praha, Zoopark Chomutov a Zoo Košice.

Děčínská zoologická zahrada se konečně dočkala prvního odchovu vzácných kopytníků takinů indických. Čekala na něj dlouhých 9 let. Mládě přišlo na svět v pondělí 23. března, je to samička a má se čile k světu. Matkou je devítiletá Abby.Zdroj: ZOO DěčínTakin indický je prazvláštní kopytník, který se svým vzhledem vymyká přesnému zařazení. Společně s pižmoni patří takini do zvláštní skupiny přežvýkavců, která má vývojově blízko k turům i ovcím a nese tak znaky obou těchto zvířat. Mají mohutnou klabonosou hlavu, charakteristicky tvarované rohy, dlouhou vlnitou srst, která je skvěle chrání v drsných horských podmínkách. Vyskytují se v Číně, Indii a Myanmaru, kde obývají horské oblasti od 2500 do 4500 m n. m. Pro pobyt v horských podmínkách jsou takini dokonale přizpůsobeni. Jejich kůže produkuje olej, který efektivně impregnuje jejich srst a chrání je tak proti dešti a mlhám. Takini pravidelně migrují mezi letními pastvinami nad horní hranicí lesa a zimovišti v chráněných lesnatých horských údolích. Jejich potravou je tráva, listy či výhonky bambusu a různých dřevin, hlavně pěnišníků. V létě vytvářejí početná stáda sdružující až 300 jedinců, která se během zimy rozpadají na menší, asi dvacetičlenné skupiny. Dospělí samci žijí často samotářsky a k samicím se připojují pouze v době říje. Dožívají se 12-15 let, v lidské péči až 20 let. Zdroj: Zoo Děčín