V těsném sousedství interny děčínské nemocnice panuje od začátku roku čilý stavební ruch. Stroje odbagrovaly desítky metrů krychlových zeminy a pustily se do budování základů. „Krajská zdravotní začala v areálu Nemocnice Děčín s přístavbou ke stávajícímu a nedávno zrekonstruovanému pavilonu interních oborů. Bude v ní nové pracoviště magnetické rezonance a interního příjmu,“ upřesnil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Pacientům přinese úlevu především právě magnetická rezonance. Nejmodernějším vyšetřovacím zařízením podobného druhu bylo dosud v Děčíně CT. Za rezonancí museli lidé jezdit desítky až stovky kilometrů. „Já své pacienty posílám do Prahy, kde získají termín vyšetření do dvou týdnů. V Ústí nad Labem nebo v Liberci musí čekat přibližně tři měsíce,“ řekl Deníku děčínský ortoped Tomáš Zmek.

Kromě magnetické rezonance a nového příjmu interního oddělení přeorganizuje Krajská zdravotní také gastroenterologické oddělení, jež se zabývá onemocněními trávícího traktu a doposud sídlí v suterénu panelákové budovy interny. 

Podle Krajské zdravotní by celé nové pracoviště mělo být hotové do konce tohoto roku. „Cena stavebních prací je na základně veřejné zakázky 44 miliony korun včetně daně z přidané hodnoty,“ doplnil Fiala. Nakup samotného zařízení pak vyjde podle dřívějších vyjádření KZ na dalších přibližně 30 až 40 milionů korun.

Další investice

Pro Krajskou zdravotní to není první ani poslední velká investice v děčínské nemocnici. Před dvěma lety nechala opravit nejvýraznější budovu celé nemocnice viditelnou prakticky z celého města. Na interně nechala opravit a zateplit nejen plášť, ale zrekonstruovala také vnitřek panelového domu, ve kterém je kromě interny také neurologie nebo dětské oddělení. Za to zaplatila KZ přibližně 37 milionů korun.

I to je ale v porovnání s největší chystanou investicí v děčínské nemocnici jen zlomek. Krajská zdravotní chce totiž v sousedství dnešní chirurgie nechat postavit nový pavilon akutního příjmu, kde by měla být umístěna také sterilizace, centrální operační sály a jednotky intenzivní péče. Nová část nemocnice vyjde podle odhadů na 381 milionů korun.

Měla by být propojena se stávající chirurgií. Právě na toto oddělení totiž budou pacienti přivezení na urgentní příjem mířit nejčastěji. V současné době nechává Krajská zdravotní zpracovat na projekt nové Emergency dokumentaci. Stavba nového pavilonu by se měla rozběhnout v příštích letech.