V Děčíně se zkouší funkčnost mobilního hrazení proti povodním. Celá protipovodňová opatření mají být dokončena v červnu, pracuje se na nich od prosince 2011. Informoval o tom vedoucí děčínského střediska Povodí Labe Jiří Mach. Náklady na jejich vybudování se podle informací pohybují v řádu stovek milionů korun. V minulém týdnu se hrazení na zkoušku stavělo na levém břehu Labe, ve středu a ve čtvrtek se zkouší pravý břeh.

Mobilní kovové prvky se montují do zdí postavených jako protipovodňové opatření. "Na zdech se vystaví sloupky zvané slupice, mezi ně se vsouvají desky. Utahuje se to sponami," popsal Mach. Tímto způsobem ve středu Povodí Labe s pomocí firmy Eko-system, která mobilní systém dodala, stavělo hrazení v Obloukové a Ploučnické ulici. "Zítra nás čeká kruhový objezd u OMV, u hasičů, Litoměřická ulice a postupně další objekty protipovodňových opatření," dodal.

Vysvětlil, že podle smlouvy musí zhotovitel v rámci předání mobilních prvků hrazení nejprve postavit, aby bylo jasné, že je funkční. "Zatím vše funguje perfektně," podotkl Mach. Kvůli zkouškám hrazení je v Děčíně částečně omezena doprava. Průjezd jednotlivými místy je sice zachován, řidiči by ale měli počítat s drobnými zpožděními.

V Děčíně vzniklo několik druhů protipovodňových opatření. "Někde jsou to jen zemní valy, betonová zeď, zbytek tvoří mobilní hrazení," vyjmenoval Mach. Pevných zdí je zhruba 2300 metrů, mobilních kovových stěn je dohromady kolem 800 metrů. Podle Macha budou uskladněny v prostorách Technických služeb města Děčína.

Stavba protipovodňových opatření byla v Děčíně zahájena v prosinci 2011, dokončena mají být letos 30. června. Mají město ochránit jak před vodou z Labe, tak z Ploučnice, která se tu do něj vlévá. Část místních obyvatel protestovala proti betonové protipovodňové zdi na Mariánské louce, kvůli stavbě se totiž muselo kácet v zámeckém parku. Zastupitelstvo města ale nakonec protipovodňová opatření schválilo jako celek a zeď se tu postavila.