Speciální značky vymezující úsek měření rychlosti nepotřebují děčínští strážníci. A to ani přesto, že rychlost měřit budou.

„Dohodli jsme se s Policií, že využijeme naše radary ke spolupráci. Měřit bude policista, který v tomto směru žádné zákonné omezení nemá, řidiče pak zastaví strážníci a přestupek s ním dořeší,“ popsal postup ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Strážníci chtějí společně s dopravními policisty měřit rychlost především v těch úsecích, odkud přichází nejvíce stížností na neukázněné řidiče.

„Stěžují si lidé z některých sídlišť, třeba v Boleticích, ale i z ulic relativně klidných, třeba z vilové čtvrti ze Slovanské nebo Jiřího z Poděbrad. Měřit budeme i v okolí škol,“ uvedl mluvčí městské policie v Děčíně Tomáš Pavlík.

Loni řešili děčínští strážníci na čtyři tisíce přestupků při porušení nejvyšší povolené rychlosti. Radar používali zhruba třikrát týdně a to právě v oblastech, odkud přicházely stížnosti. Mluvčí Pavlík tvrdil, že ve sledovaných úsecích se průměrná rychlost snížila, a to i tam, kde jsou umístěny pouze informativní světelné radary, jež se tak staly svým vlivem neocenitelným prostředkem prevence. „Ze statistik získaných z těchto radarů vyplývá, že řidiči sledovaným úsekem projíždějí pomaleji,“ konstatoval Pavlík.

I když si na řidiče posvítí společně státní s městskou policí, případné pokuty půjdou do kasy města.

„Strážník může na místě uložit pokutu při překročení rychlosti o méně než dvacet kilometrů, vyšší překročení rychlosti pak řeší magistrát ve správním řízení,“ vysvětlil Pavlík. Dodal, že do rozpočtu státu by šly peníze jedině v případě, že by přestupky odhalili policisté na samostatné kontrole, tedy na kontrole bez strážníků.

„První kontrola by se měla uskutečnit v půli března, spolupracovat se strážníky budeme zhruba jedenkrát měsíčně,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Dodal, že Děčín je zatím jediným městem v okrese, které o pomoc policii požádalo. „Zatím ani žádné jiné nepožádalo o konzultaci, kam umístit dopravní značky, aby strážníci mohli měřit rychlost bez nás,“ poznamenal Cvik.