Samotná stavba začne na jaře příštího roku a měla by trvat přibližně dva roky. Maminkám nabídne prostředí moderní porodnice, bude zde také hemodialýza a oddělení pro nejmenší děti. „Vize byla připravit oddělení tak, aby segment gynekologie a porodnictví byl v příjemném a kvalitním prostředí. Není to úplně běžná věc, aby v takto velké nemocnici takový pavilon,“ popsal ředitel děčínské nemocnice Michael Hanauer nový pavilon. Rodičky budou mít v novém pavilonu soukromí i dobré sociální zázemí. Součástí novostavby budou také gynekologické zákrokové sály.

Krajská zdravotní původně počítala s náklady o padesát milionů vyššími. Cenu srazilo výběrové řízení, ve kterém uspělo konsorcium společností VW Wachal a Metrostav DIZ. Aby bylo možné nový pavilon postavit, bude nutné zbořit budovu, ve které v minulosti bylo dětské oddělení a v posledních mnoha letech již nebyla pro pacienty využívána. „Vybudování pavilonu péče o matku a dítě bude dalším krokem ke zkvalitnění zdravotní péče v jednom ze základních medicínských oborů, a to nejen pro samotné město Děčín, ale i celou spádovou oblast včetně oblasti Šluknovského výběžku,“ řekl při zahájení stavby hejtman Jan Schiller. Právě Ústecký kraj zaplatí celou částku potřebnou na vybudování nového pavilonu.

Přístavba děčínské nemocnice spěje ke svému závěru.
Dostavba děčínské nemocnice finišuje. Je v ní i technologie z formule 1

Kromě nového pavilonu nechá Krajská zdravotní postavit také propojovací zastřešený koridor, který povede mezi novým pavilonem péče o matku a dítě, budovou I s internou, dětským nebo neurologií a dokončovaným pavilonem urgentního příjmu a operačních sálů.

V děčínské nemocnici právě dobíhá jiná velká investice. Krajská zdravotní za přibližně 800 milionů korun staví nový pavilon, ve kterém budou operační sály, urgentní příjem nebo jednotky intenzivní péče. První pacienty by měli v tomto pavilonu ošetřit v prvních měsících roku 2024. „Jsem rád, že se Krajské zdravotní daří postupně obnovovat nemocnice ve svém portfoliu. V Děčíně vedle nového pavilonu pro urgentní příjem, operační sály, sterilizaci a jednotky intenzivní péče, s jehož zprovozněním počítáme od dubna příštího roku, stojíme na začátku další stavby, která významně posune kvalitu porodnictví na Děčínsku,“ doplnil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý.

Ani po dokončení právě zahájené stavby nového pavilonu pro matku a dítě investice Krajské zdravotní do děčínské nemocnice. Připravuje se totiž také rekonstrukce budovy chirurgie ze 30. let minulého století, která od svého postavení žádnou základní opravou neprošla. To přinese další velké stěhování jednotlivých oddělení. Přestěhuje se do něj do prostor bývalé porodnice dětské oddělení. Patro v pavilonu I, které nyní dětské využívá, by pak z větší části měla zabrat interna, která je v současnosti ve stísněných prostorech.