Představte si, že vstanete ráno a nebudete se moci kvůli bolavým zádům pohnout? Nebo jste si namohli sval sportem či prací? Pak nemusíte zoufat – přesně pro vás je tu takzvaná fyzioterapeutická pohotovost. V Děčíně ji od začátku října spustili na pobočce REHKAT v S – Centru.

Pohotovost funguje vždy od pondělí do čtvrtka, příjem klientů je ráno mezi sedmou hodinou a čtvrt na osm. Pohotovost funguje také v sobotu – příjem je později, a to od 9 do 9:15 hodin.

„Uvidíme, jak na to budou lidé v Děčíně reagovat. Ze zkušenosti si myslím, že lidí, kteří by našich služeb v rámci řešení akutních svalových a pohybových problémů mohli využít, je hodně." říká ředitel Rehabilitace Kateřiny Petr Toncar.

Vyrazit na fyzioterapeutickou pohotovost můžete třeba v případě, že v noci nemůžete spát, protože vás bolí záda a ráno máte problémy se hýbat.

„Když se použije elektroléčba včas, tělu se uleví a člověk je i schopen odejít do práce. A to bez zatěžování trávicího systému farmakama," popisuje Toncar.

Pohotovost v REHKATu řeší nejvážnější problém celé rehabilitace: Dlouhé objednací lhůty na první terapii.

„Umíme zasáhnout, zmobilizovat či zatejpovat. Kolikrát je důležitá i rada," tvrdí Toncar s tím, že pohotovost je unikátní novinkou.
„Důležité je, že se nemusíte objednávat. Zkrátka jen přijdete ráno na sedmou hodinu a my se o vás postaráme. Jako k zubaři."
Lidé mohou vyrazit i na konzultaci, třeba s výronem kotníku. Pokud bude úraz vážný, z kliniky pacienta pošlou do nemocnice.

„Rozhodně tu nechceme suplovat doktory," tvrdí Toncar. Pomoci chce především lidem se svalovými zraněními, kteří problémy, jako jsou zablokovaná záda, dosud řešili tím, že si dali prášek na bolest, nebo šli k doktorovi na injekci.

Nápad na spuštění pohotovosti dostal Petr Toncar poté, kdy mu volala řada lidí s tím, že potřebují akutně pomoci. To byl problém. Na kliniku je potřeba se objednat. V takovém případě musí klient čekat i několik dní, termíny jsou většinou obsazené.  Lidé v potížích ale potřebují zásah fyzioterapeuta ihned.

„Lidé nechají problém dlouho neřešený, pak s ním jdou k doktorovi, který  je  pošle  na rehabilitaci a my objednáme na volný termín. Může uplynout třeba čtrnáct dní, což je doba, za kterou si tělo už vytvoří náhradní pohybové stereotypy," říká Toncar.

Systém by mohl podle něj fungovat opačně: S akutním pohybovým problémem dorazíte na fyzioterapeutickou pohotovost, kde vám pomohou z nejhoršího a nakontaktují na příslušného odborného lékaře. Od něj se pak můžete na rehabilitaci znovu objednat na další léčbu. Ta už bude hrazená zdravotní pojišťovnou.

Na ranní pohotovost se totiž nevztahuje zdravotní pojištění. Jde o nadstandardní službu, za kterou klient zaplatí paušální částku 250 korun. 
V částce je zahrnuto vyšetření, terapie fyzioterapeutem a elektroterapie. Případně si klient připlatí za materiál, například za tejp.