Lídr vítězného hnutí ANO Jaroslav Hrouda se v pátek 12. října odpoledne sešel s lídrem ve volbách druhé Volby pro Děčín Valdemarem Grešíkem a lídrem Změny pro Děčín Milanem Rosenkrancem. Se zástupci těchto stran se ale Hrouda nedohodl. "Neshodli se programově s námi. My jsme se názorově, lidsky a programově shodli s uskupením Náš Děčín a ČSSD a teď už pouze během příštího týdne vypracujeme konkretizaci programového prohlášení a koaliční smlouvy," uvedl lídr ANO Jaroslav Hrouda.

Za sociální demokraty by tak s ANO v koalici měl být jediný jejich zástupce, děčínský strážník Václav Němeček, který počtem hlasů u voleb převálcoval lídra Arnošta Špačka. Za Náš Děčín pak bývalý primátor v barvách ODS Vladislav Raška nebo trenér basketbalu Jakub Houška.

Slova lídra ANO potvrdil i Valdemar Grešík, který je nově členem platformy Děčín 22. Tu tvoří zástupci děčínských politických stran Volba pro Děčín, Piráti, Změna pro Děčín a ODS. Nově zvolené děčínské zastupitelstvo se tak nyní začíná rozdělovat na dva tábory. "Ke společné koalici s ANO to nesměřuje. Rozhovor se nesl v přátelském duchu, ale nenašli jsme společné řešení," řekl lídr Volby pro Děčín a dosavadní náměstek primátorky Valdemar Grešík.

Děčín 22 vytvořily politické subjekty, které budou podle dohody jednat společně a vyzývají další strany k jednání. Za Volbu pro Děčín, která skončila druhá, jsou kromě Grešíka členy dosavadní náměstkyně primátorky Hana Cermonová, Martin Pošta a Otto Chmelík. Piráty zastupuje Jan Šmíd a Petr Zdobinský, ODS Tomáš Brčák a Rudolf Brejška a Změnu pro Děčín Milan Rosenkranc a Petr Havlík. Politici se rozhodli postupovat společně díky vzájemné shodě.

„Bylo to naprosto přirozené a jasné rozhodnutí. Pojí nás společná vize a máme značný programový průnik," shodli se členové platformy.


Všechny čtyři subjekty chtějí totiž prosazovat například transparentní samosprávu, zachování Mariánské louky bez stavebních zásahů, posilovat roli městského architekta, diskutovat s veřejností o záležitostech města, dále investovat do škol a vzdělávání, podporovat sociální, kulturní, sportovní organizace a spolupracovat v dalších oblastech.

Dosud to přitom vypadalo, že právě Volba pro Děčín by s ANO mohla tvořit koalici. V minulém volebním období spolu tyto dvě strany totiž spolupracovaly a své zástupce měly v radě města. Při starém ale zůstává spolupráce ANO s Našim Děčínem, do kterého přešla velká část tehdejší kandidátky ODS a Sportovců. I ti měli v radě města své zástupce.