Zdivočelí holubi by už neměli být na území Děčína protivnými společníky v tak početných hejnech, jako ještě před několika lety. Měl by k tomu přispět i právě končící odchyt nežádoucích opeřenců v několika vytipovaných částech města.

„Mezi lokality, na které se zaměřujeme pravidelně každý rok, patří centrální zástavba Podmokel. Zejména pak ulice Plzeňská, Ruská a Podmokelská,“ vysvětlila Naděžda Moučková z magistrátního odboru životního prostředí. Připomněla, že v některých domech se odchyty opakují jednak na základě pravidelného monitoringu, ale také proto, že si na výskyt divokých holubů stěžují samotní obyvatelé v dotčených lokalitách města.

„V některých objektech to jsou skutečně nekončící problémy. Týkají se hlavně společných půdních prostor, kde zůstávají zcela otevřené světlíky kvůli větrání a nebo tam střešní okénka dokonce chybějí. Pak se na těchto půdách holubi snadno zabydlí a díky poměrně rychlému rozmnožování jsou hejna nežádoucích podnájemníků stále početnější,“ dodala pracovnice magistrátu.

Město utrácí za odchyty statisíce

Odchyt holubů do speciálních klecí a jejich následné hubení Děčín svěřuje odborné deratizační firmě. Každý rok město za tyto zásahy zaplatí asi sto tisíc korun. Mezi problémové lokality stále patří ulice Tyršova, Řetězová a Masarykovo náměstí. Létající přenašeči infekčních onemocnění se i přes opakované odchyty hojně vyskytují také v domech na Ústecké a v oblasti Boletic.

„Měli jsme s holuby problémy, nalétávali na půdu a vypadalo to tam hrozně. Už se je ale podařilo před několika lety vypudit a udělali jsme taková opatření, aby se tam znovu nedostávali,“ uvedl Jiří Šohaj, majitel domu, ve kterém na Podmokelské ulici sídlí Modrá čajovna.

V každé etapě likvidace divokých holubů se podaří na území Děčína odchytit několik set opeřenců. Jejich doslovným rájem bývala kdysi oblast Loubí. Nalétavali do tamního přístaviště, kde po překládkách obilí zůstávalo dost vysypaného zrní. O potravu tak nouzi neměli.

„Tam se nám opakovanými odchyty podařilo holubí populaci minimalizovat,“ připomněla Moučková.

Už se chystají na potkany

Nepříjemnými společníky na mnohých místech v Děčíně jsou také hlodavci. A to i přes to, že město v několika uplynulých letech na jejich hubení vynaložilo několik set tisíc korun. Teď se chystá jarní vlna deratizace. Zásahy jsou ve vybraných částech města stále cílenější.

„Po prvním položení hubících nástrah kanálové vpusti a další místa dvakrát zkontrolujeme a vždy zhruba po týdnu doplníme další potřebnou dávkou,“ vysvětlil Tomáš Toman z firmy DDD Žamberk, která je tradičním koordinátorem likvidace potkanů v Děčíně.

Hlodavcům se daří hlavně tam, kde jim k tomu lidé vytvářejí příznivé podmínky. „Nepořádek kolem kontejnerů a zejména vyhazované zbytky potravin jsou pro potkany ideální k tomu, aby se jejich populace rozrůstala. To by si měli obyvatelé města uvědomit a věnovat víc pozornosti právě úklidu pozemků a objektů,“ dodala Naděžda Moučková.

V minulosti zaznamenávaly deratizační firmy zvýšené výskyty potkanů například v Žerotínově ulici na Starém Městě a dále v Podmoklech v okolí Jílovského potoka, Příbramské, Na Skřivance a Chelčického ulici.