Lidé předtím museli na vyšetření v „tunelu“ čekat i měsíce a jezdili kvůli němu daleko. A to často u diagnóz, u kterých hraje rozhodující roli rychlé určení nemoci a její co nejvčasnější léčba. Nejbližší podobné zařízení doposud bylo v Ústí nad Labem nebo Teplicích. Řada pacientů jezdila také do Prahy. Nyní mohou projít vyšetřením v nové přístavbě interny. Ta také získala nový centrální příjem a prostory pro gastroenterologii.

„Jsem přesvědčen, že vybudování zcela nového vysoce specializovaného zdravotnického pracoviště, jakým magnetická rezonance bezesporu je, si pacienti z Děčínska zaslouží,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák. Zdravotnická společnost tak dokončila projekt, jehož cílem bylo rozšířit možnosti diagnostiky do každé z pěti nemocnic, které spravuje.

Pro Krajskou zdravotní bylo vybudování magnetické rezonance historicky největší investicí do děčínské nemocnice. Stavební práce vyšly na 71,5 milionu korun, dalších 30 milionů stál samotný diagnostický přístroj. Další přístroje, technologie a vybavení vyšly na dalších více než pět milionů korun. S budováním přístavby k pavilonu I, kde je také například dětské oddělení nebo neurologie, začala Krajská zdravotní počátkem loňského roku. Na zimní měsíce se pak dělníci přestěhovali do vnitřních prostor nové budovy, kde dělali na pracovišti interny a magnetické rezonance.

Přestože se nové oddělení dostalo do běžného provozu 1. dubna, zdravotníci na něm vyšetření prováděli už měsíc. Od začátku března totiž bylo ve zkušebním provozu, který byl určen pouze pro pacienty hospitalizované v děčínské nemocnici.

„Děčínská nemocnice se po dokončení další z řady investičních akcí, kterými Krajská zdravotní postupně revitalizuje a modernizuje každou z pěti svých nemocnic, postavila po bok ostatním a může pacientům nabízet službu, za kterou prozatím museli jezdit do sousedních okresů. Podařilo se to i díky významné finanční podpoře Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem společnosti,“ uvedl generální ředitel KZ Petr Fiala.

Krajská zdravotní tak nyní má šest magnetických rezonancí. Kromě Děčína jsou dvě v Ústí nad Labem a po jedné v Teplicích, Chomutově, Mostu.

Nový pavilon za stovky milionů

Magnetickou rezonancí ale investice do děčínské nemocnice nekončí. KZ se do ní chystá poslat další stovky milionů korun. Ještě letos by mělo dojít na rozšíření nemocniční lékárny, přesun pokladen a vybudování centrálního příjmu za 13 milionů korun.

V úplně jiných řádech se pak bude pohybovat stavba emergency včetně centrálních operačních sálů, centrální sterilizace a jednotek intenzivní péče. Krajská zdravotní počítá s tím, že za ně zaplatí 566 milionů korun.

Jen zpracování projektové dokumentace vyšlo na deset milionů korun. Nyní připravuje podklady pro výběrové řízení na zhotovitele. Součástí záměru je pak také vybudování nadzemního spojovacího koridoru nové budovy s pavilonem I, výstavba nového pavilonu na místě stávajícího pavilonu bývalého dětského oddělení a také vybudování nových parkovacích míst ve dvoupatrovém parkovacím domě a modernizace energocentra. Po dokončení budou jezdit sanitky záchranné služby na urgentní příjem přímo z Lužické ulice bez nutnosti projet celým areálem nemocnice.