„Od srpna 2015 kriminalisté Krajského ředitelství policie Středočeského kraje prověřovali skupinu šesti mužů ve věku od šestadvaceti do jednačtyřiceti let. Zadrženi byli během prosince 2015 a ledna 2016 přímo v Ústí nad Labem," uvedla středočeská policejní mluvčí Štěpánka Komárová.
Dva zloděje čeští policisté obratem předali německým kolegům, kteří je stíhají také za krádeže aut. Zbývající čtyři jsou ve vazbě. Podle některých informací má být manželka jednoho ze zadržených policistka. Zloději se zaměřili na oktávie druhé generace s dieselovými motory, policistům se podařilo zdokumentovat dvacet krádeží se škodou dva a půl milionu. S největší pravděpodobností má ale gang na svědomí výrazně více ukradených škodovek.
Jako hlavní stan si gang zlodějů vybral Děčín, kde měli jejich překupníci k dispozici vhodné prostory. V okrajové čtvrti Václavov si zřídili dílnu, kde ukradená auta ukrývali a rozebírali na náhradní díly. Teprve ty pak putovaly ke koncovým zákazníkům. Překupníci kupovali kradená auta za patnáct až dvacet tisíc korun.
„Krádeže vozidel prováděli nejen na území Středočeského kraje, ale také na území kraje Ústeckého a na území hlavního města Prahy. Ke krádežím používali tzv. lámáky na zámky a elektronické zařízení k deaktivaci imobilizéru vozidla. Vozidla zcizovali zejména v nočních hodinách," popisuje postup zlodějského gangu Štěpánka Komárová.
Při krádežích přitom zloději postupovali velmi obezřetně. Ihned po ukradení autům vyměnili registrační značky a přejeli s nimi do Ústí nad Labem. Tam je nechali několik dní odstavené. Chtěli tak vyloučit možnost, že je auto sledováno vyhledávacím zařízením nebo monitorováno policií. Teprve pak je odvezli do dílny v Děčíně.
Pokud se podaří zloděje usvědčit, hrozí jim trest od dvou do osmi let vězení.
Středočeští kriminalisté v roce 2015 evidují celkem 882 odcizených vozidel. Také v tomto kraji počet kradených aut loni poklesl, stejně jako v Ústeckém kraji.
Například na Děčínsku klesl počet ukradených aut mezi lety 2013 a 2015 o dvě třetiny.
S klesajícím počtem krádeží osobních aut zároveň stoupla objasněnost. Loni to bylo 31 procent, dlouhodobě se přitom objasněnost krádeží aut pohybuje kolem 20 procent.
Prudký pokles také zaznamenaly statistiky evidující vykradení aut. Zatímco v roce 2013 jich bylo na Děčínsku 421, loni pak řešili policisté podle serveru mapakriminality.cz jen 154 případů vykradených aut.
Své mohla sehrát také dlouhodobá kampaň policie, ve které varovala lidi před necháváním věcí v autech, obzvlášť na viditelných místech.
Zloději na severu Čech se ale nezaměřují jen na tuzemská auta. Velmi často pořádají doslova nájezdy do sousedního Německa, kde se zaměřují především na luxusnější auta. Díky snadné prostupnosti hranic je rychle dostanou do Čech, a následně rozeberou nebo pošlou dále na východ.