A nedají si pokoj. V Děčíně se poslední dobou opět objevují podomní prodejci, kteří cílí hlavně na důvěřivé starší lidi. A to přesto, že podomní prodej ve většině měst včetně Děčína zakazuje vyhláška. „Šmejdům“ hrozí až stotisícové pokuty.

„Podepište a budete mít levnější plyn.“ I to je jedna z obvyklých vět, kterou podomní prodejci šálí lidi. Několik stížností na obtěžující obchodníky, kteří zvoní na zvonky domácností a snaží se dostat dovnitř, zaznamenali za poslední týdny děčínští strážníci.

„Chodí od jedné firmy a vydávají se za jinou. Volal jsem městskou policii, je to asi měsíc zpátky,“ řekl redakci Lukáš Juřena, kterého doma pochybný prodejce také obtěžoval.

Případů se za poslední dva měsíce v Děčíně objevilo podle strážníků už několik desítek. Lidem vadí hlavně agresivní prodejní styl a mnohdy nepříjemné chování obchodníků. Podomní prodej je v Děčíně ale podle platného tržního řádu zakázaný. Prodejcům tak hrozí až stotisícová pokuta.

„Jedná se typicky o podomní obchodníky, kteří nejčastěji nabízí změnu dodavatele energií nebo zboží a služby nejrůznějšího druhu. Zejména někteří prodejci energií do města přivezou skupinku mladých lidí v oblecích, vysadí je v některé čtvrti a dotyční začnou doslova obtěžovat každou domácnost. V případě odmítnutí se občané často setkávají až s agresivní reakcí,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Podobně podle strážníků postupují i různí pouliční prodejci, kteří lidem vnucují parfémy či šperky a na odmítnutí reagují často vulgárně. V některých případech se nemusí jednat o nelegální prodej, ale o snahu získat si na chvíli důvěru člověka, kterého pak podvodník okrade. Prodejci si velmi často cíleně vybírají seniory, kteří jsou pro ně snadnou obětí.

Strážníci v každém případě lidem doporučují obchodníka slušně odmítnout a ihned volat na tísňovou linku.

„V těchto případech je vždy na místě nedůvěra a okamžité oznámení. Včasné zavolání na linku 156 vždy zvyšuje šanci na úspěšné vyřešení,“ dodal ředitel.

Tzv. šmejd se před několika týdny objevil také v České Kamenici. Do bytu staršího manželského páru se podomní prodejce vetřel s tím, že jde provést revizi elektroměru a plynoměru. Od seniorů si vyžádal vyúčtování a vyfotil si jej mobilním telefonem. To ale obsahuje citlivé údaje, které se dají snadno zneužít.

Podomní prodejce mluvil o různých slevách a nabídkách, nic však nenasvědčovalo tomu, že by prováděl revizi. Manželům nakonec předložil k podpisu dokumenty, jedno vyhotovení si ponechal a odešel. Po přezkoumání ale vyšlo najevo, že se jedná o smlouvy ke změně dodavatele plynu a elektřiny.

MĚSTO ZAKROČILO

Podle starostky České Kamenice Hany Štejnarové už je ale ve městě klid. Aby podvodníkům obyvatelé nenaletěli, snažilo se na ně vedení města působit prostřednictvím obecního tisku nebo webových stránek. A to se vyplatilo.

„Udělali jsme takové opatření, že se tu od té doby už nikdo neobjevil. Lidé teď vědí, že nás musí upozornit a my to řešíme. Máme i mobilní rozhlas, kdy můžeme tímto způsobem upozornit nejen my občany, ale i oni nás, a pak po prodejcích jdeme. Musí se to řešit ve spolupráci s občany, jinak se tomu nedá vyhnout,“ uzavřela starostka.