Odhalení desky iniciovalo právě muzeum. Chtělo tímto způsobem vzdát hold místnímu rodákovi, který za svobodu vlasti zaplatil životem. Deska je umístěna na jeho rodném domě v Křížové ulici.
Herbert Weil se narodil 23.ledna 1914 v dobře situované německo – židovské rodině, po absolvování obchodní akademie pracoval jako úředník.
„V třicátých letech se přihlásil k české národnosti a zásluhou otce získal americké občanství, díky kterému se mu podařilo 30. dubna 1939 uniknout před rasovými represemi z protektorátu s vystěhovaleckým transportem do Palestiny," popsal Rosenkranc.
Vyložil, že brzy po vypuknutí války Weil odplul s první vlnou dobrovolníků z libanonského Bejrútu do Marseille, kde vstoupil do formujících se vojenských jednotek československého zahraničního odboje. V červnu 1940 se zúčastnil obranných bojů na francouzsko – německé frontě.
„Po porážce Francie se evakuoval lodí do Velké Británie, kde absolvoval tankistický výcvik a byl povýšen do hodnosti desátníka," dodal Rosenkranc. Připomněl, že po spojenecké invazi do Normandie byl 2. tankový prapor Československé samostatné obrněné brigády, jehož součástí byl i Herbert Weil, nasazen v bojích u pevnosti Dunkerque, v té době hájené 12 000 německými vojáky.
„Při opakovaném útoku na pevnost dne 5. listopadu 1944 byl Herbert Weil smrtelně raněn střepinou granátu u francouzské vesnice Ghyvelde," uvedl. Společně s dalšími 39 padlými příslušníky československé zahraniční armády byl Weil pohřben na vojenském hřbitově v belgickém Adinkerke.
„Oblastní muzeum v Děčíně se již léta snaží, v rámci zachování paměti národa, dokumentovat významné místní rodáky, kteří svým životem a dílem přispěli k věhlasu našeho města," uvedl Rosenkranc.
Doplnil, že v minulých letech byli podobným způsobem jako dnes Wiel uctěni další děčínští rodáci, malíři Rudolf Vejrych a Josef Stegl, spoluzakladatel počítačové tomografie Johann Radon, ale také letec československých jednotek R.A.F Emil Türkl.
„Z děčínských rodáků se nám podařilo vypátrat celkem 29 občanů jak české, tak německé národnosti, kteří bojovali proti fašismu ve vojenských jednotkách československého zahraničního odboje na západní frontě," připojil. Rosenkranc.