Minimálně dva přiotrávení a jeden mrtvý pes. Taková je bilance událostí z posledních týdnů, kdy v Děčíně opět řádil neznámý travič. Psy se s největší pravděpodobností pokusil zabít přímo v jejich teritoriu. Návnadu totiž zvířata pozřela na zahradách domů, kde žijí jejich majitelé.

Všechny případy se odehrály v děčínských Boleticích. Vždy šlo o psy žijící u rodinných domů. „Musel nám někdo něco hodit přes plot na zahradu. Jinak nevím, kde by k tomu náš pes přišel. Ven ho venčit nechodíme, je pouze na zahradě,“ vysvětlila majitelka jednoho z přiotrávených psů Andrea Vendolská.

Na otravu přišla tak, že pes najednou začal zvracet. Přibližně o dvě hodiny později se přidal silný průjem s příměsí krve. „Pes se strašně klepal a kňučel. Doktor ho ihned prohlédl, dal mu antibiotika a následně jsme tam denně jezdili na injekce. Pak ještě víc než týden bral léky. Trvalo to asi tři týdny, než byl pes opět ve své kůži,“ popsala Vendolská.

K dalšímu podobnému případu došlo začátkem července. I zde šlo o psa žijícího se svými majiteli v rodinném domě v Boleticích. Průběh otravy byl stejný. Pes zvracel a následně měl krvavý průjem. Majitelka vyrazila ihned k veterináři, pes musel podstoupit léčbu. „Máme malého maltézského psíka. Nechápu, že ten by mohl někomu vadit,“ řekla majitelka psa Ivana Švajková.

Oba psi se z otravy nakonec dostali, jeden případ ale skončil tragicky. „Sousedům nedaleko od našeho domu někdo začátkem července na zahradě otrávil vlčáka. Bohužel jejich pejsek zemřel po týdenním boji. Je to hrozně smutné. Nechápu, co za člověka tohle dokáže udělat,“ hlesla Vendolská.

Její sousedé se k osudu svého mazlíčka odmítli vzhledem k citlivosti situace vyjádřit, smutnou událost ale redakci potvrdili.

Za otravu psů s největší pravděpodobností může jed na krysy. Narušuje srážení krve a dochází tak ke krvácivým stavům výtoku krve z nosu, uší, zvracení či průjmu s krví. V horším případě se krev vylije do dutiny břišní a zvíře v důsledku vykrvácení zemře.

K podobným případům docházelo letos také v blízkosti děčínské Střelnice. Údajně tu měli na následky otravy zemřít nejméně tři psi. Aby pes při procházce nesnědl návnadu a neotrávil se, měl by chodit s náhubkem. Najít nějaké řešení v případě pobytu psa na zahradě ale není snadné.

I děčínská veterinářka Markéta Grešíková se s případy otravy psů ve své ordinaci setkává. Jak se mají majitelé zachovat?

„Nejdůležitější je přijít včas. Pokud má majitel podezření, že pejsek něco špatného sežral, tak do půl hodiny. Pokud má ale doma tříprocentní peroxid vodíku, může ho předtím, než pojede k veterináři, zředit s vodou v poměru jedna ku jedné a pejskovi ho podat. Ten ho pak musí vypít tolik, dokud nezačne zvracet. Zároveň, pokud má doma nějaké živočišné uhlí, tak mu může podat třeba dvě až tři tablety,“ poradila Grešíková.