V čele České Kamenice usedne Jan Papajanovský. Ve 23 letech je tak s největší pravděpodobností nejmladším starostou většího města v České republice. Z pozice místostarosty mu bude sekundovat Václav Doleček. Nové vedení ve středu zvolili také v Krásné Lípě, kde se starostou stal opět Jan Kolář.

„Jdu to jen tak zkouknout, normálně sem nechodím,“ hlásil pokuřující starší muž stojící před českokamenickým domem kultury. „To já taky. Když už jsme to prokaučovali,“ odpověděl mu kamarád.

O ustavující zastupitelstvo v České Kamenici byl nebývalý zájem. Původně připravené židle ve velkém sále nestačily, bylo nutné přidávat další. Ani přesto se všichni zájemci do sálu nevešli. Někteří tak sledovali volbu nového vedení města z předsálí. Celkem přišlo zhruba 250 lidí.

Polámané stožáry vysokého napětí po vichřici. Ilusrační foto.
Herwart: Energetici se poučili, v obcích jsou spokojenější

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu města a jeho občanů a budu se řídit Ústavou a zákony České republiky,“ přednesl na začátku jednání tajemník českokamenického městského úřadu Lubomír Tůma.

„Chtěl bych nyní už bývalé starostce Štejnarové poděkovat za to, co pro město udělala. Myslím, že nám město předává v poměrně dobrém stavu. Je pravda, že jsme se ne vždy shodli, ale podle mne byly vztahy v zastupitelstvu vždy korektní,“ řekl nový českokamenický starosta Jan Papajanovský jen několik vteřin po svém zvolení do čela města.

Ocenil také to, že se s bývalým vedením města bez problémů dohodli na předání agendy. „To nebývá ve všech městech zvykem,“ dodal Papajanovský a předal Haně Štejnarové kytici.

Osobní vlaky Leo Expressu. I tento dopravce se dostal do užšího výběru „tendru“ na provoz motoráků v kraji.
ČD přijdou o další tratě, kraj bude jednat s jinými dopravci

Kromě nejvyššího vedení města zastupitelé zvolili také některé výbory. Nové složení tak má finanční nebo kontrolní výbor. V jeho čele stane Eva Kodymová zvolená za opoziční komunisty. Z opozice jsou také další čtyři členové českokamenického kontrolního výboru.

Poprvé se ve středu v podvečer sešli zastupitelé také v Krásné Lípě. I v tomto městě se volba vedení obešla bez překvapení. Staronovým starostou se stal Jan Kolář, místostarosty pak Jana Drobečková a Zbyněk Linhart. Všichni tři byli zvoleni za Sdružení 2018, které má v zastupitelstvu nadpoloviční většinu. Rada města je jednobarevná, opozice oproti tomu zasedne na kontrolních postech ve výborech.

Maraton ustavujících zastupitelstev se ve středu rozběhl naplno. Ve čtvrtek se sejdou zastupitelé na prvním jednání ve Varnsdorfu, kde by se měl stát starostou lídr ANO Stanislav Horáček, a v Rumburku, kde do poslední chvíle probíhají koaliční jednání. Děčín si nové vedení zvolí v pondělí 5. listopadu.

Primátorem by se měl stát za ANO Jaroslav Hrouda, jeho uvolněnými náměstky Vladislav Raška (Náš Děčín) a Jiří Anděl (ANO), neuvolněným náměstkem by měl být Václav Němeček (ČSSD). Sdružení Náš Děčín by mělo získat ještě místo uvolněného radního, které by mělo připadnout Ondřeji Smíškovi.

Sestřička Lenka právě převléká postele v nově zrekonstruovaných prostorech lůžkové části chirurgie v přízemí budovy rumburské nemocnice.
Špitály modernizují. Pacienti v kraji mají větší komfort