Debatu o burkinách spustil snímek, který zveřejnil jeden z návštěvníků akvaparku v Čestlicích u Prahy. Jsou na něm dvě ženy, koupající se v bazénu, oblečené v celotělových plach. Diskuse na sociálních sítích pak ukázaly na neschopnost návštěvníků rozlišit burkiny od běžného oděvu muslimských žen. Zároveň však poukázaly, že chce-li muslimka dodržet věrouku, nesmí se odhalit před jiným člověkem - bezvěrcem a tedy nemůže použít společné sprchy.

„Kde je tedy hygiena? Chtějí mi tvrdit, že se ty dámy umyly a osprchovali před tím, než vstoupily do společného bazénu? To by přeci byl hřích. Když přijedeme do muslimské země, taky musíme dodržovat jejich zákony a zvyklosti, jinak bude zle. Proč u nás doma musíme zase my respektovat je a oni nás ne,“ rozčilovala se například Mirka Novotná z teplického Šanova.

Její manžel zase připomínal dohady okolo pánských šortek a volných plavek. „V tom mě ještě docela nedávno, ještě tenhle rok plavčík z bazénu vyhodil a tady leze do vody dáma v celohadru. To mě tedy pěkně štve. Kde je rovnost práv,“ rozčiloval se Jiří Novotný.

V Aquacentru Teplice totiž muslimským ženám vstup nezakazují. Ostatně, dojíždí sem velká klientela z muslimských zemí a žije zde i poměrně početná islámská komunita. Teplice ale kvůli kulturním odlišnostem muslimů zažili několik společenských diskusí a dokonce poklidných protestů zdejších obyvatel.

„V provozním řádu máme napsáno, že vstup do bazénu je umožněn pouze v plavkách nebo plaveckém úboru z pružného přiléhavého materiálu nebo plážových plavkách z volného nenasákavého materiálu. Burkiny tyto podmínky splňují, vyrábějí je i renomované české firmy,“ uvedla Lenka Buttová, ekonomka plaveckého areálu.

Ona sama se ale stala kvůli tomu terčem nenávistných hanlivých komentářů na sociálních sítích a diskusních fórech.
Naopak, naprostý protiklad k teplickému přístupu má Aquapark Děčín, provozovaný společností Děčínská sportovní.

„Pro nás je to striktně hygienický problém. Provádíme kvůli tomu úpravu návštěvnického řádu, vstup v burkinách neumožníme. Pouze v plavkách. My ty lidi neznáme, nevíme, jestli pod látkou neskrývají zdravotní problém typu ekzémů a vyrážek, nebo jestli se muslimky osprchovaly. To je jako bermudy a kraťasy. Opíráme se o hygienické normy a ty jsou přísné,“ poznamenal jednatel firmy Igor Bayer.

Islámský ženský oděv
Burka označuje arabský tradiční zahalující oděv.
Hidžáb je islámské oblečení pro ženy, které ji schovává před zraky mužů a bezvěrců. Zahalovat se má žena dle islámských zvyklostí zhruba od věku puberty, a to jen na veřejnosti nebo před cizími muži; doma a před blízkými příbuznými či muslimskými ženami samozřejmě chodí odhalená.
Burkiny jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše kromě chodidel i dlaní s prsty a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova burka a slova bikiny.

Podobně se k problému staví krajská metropole Ústí nad Labem. Zdejší magistrát provozuje termální krytou halu na Klíši, rozsáhlé termální koupaliště v Brné.

„Je to jednoduché. Když má chlap plavky ke kolenům, také ho do bazénu nechceme pustit z hygienických důvodů. Totéž má platit pro ženy, ty by tam také v žádných hábitech chodit neměly. Standard jsou plavky. Vidím to jako normální součást kolektivní hygieny. Před bazénem osprchovat, umýt, obléknout plavky a neznečisťovat vodu,“ objasnila primátorka ústí Věra Nechybová.

Města Most a Chomutov shodně problém příliš neřeší, jelikož se s ním zatím nesetkali.

„Za celou dobu jsme tu měly dvě návštěvnice. Ty jsme do bazénu pustili. Jinou zkušenost nemáme. Pokud někdo přijede, osprchuje se a obleče do obleku z plavkoviny, proč taky nepustit. Vodu chemicky upravujeme a desinfikujeme,“ řekla třeba Věra Fryčová, jednatelka společnosti Kultura a sport Chomutov, která bazény provozuje.

Pouze v Litoměřicích se podle ředitele Městských sportovních zařízení Jaromíra Tvrzníka rozhodli, že případné úpravy návštěvnického řádu zkonzultují s právníky. „Abych se přiznal, absolutně jsme se tím u nás nesetkali, takže v tom nemáme jasno. Ale chceme na to být připraveni,“ dodal.